Lactarius pyrogalus

Lactarius pyrogalus Хрящ-молочник пекуче-молочний
 (Хрящ-молочник ліщиновий)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactarius pyrogalus (Bull.) Fr., 1838

Умовно їстівний, 3 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Galorrheus pyrogalus (Bull.) P. Kumm., 1871
  • Lactifluus pyrogalus (Bull.) Kuntze, 1891

    Опис

Шапка діаметром 4 – 8 см, спочатку випукла, з завернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, іноді лійковидна, з тонким, рівним, злегка опущеним або піднятим краєм. Поверхня шапки суха, гола, матова, в вологу погоду клейкувата, зморшкувата, невиразно концентрично-зональна, оливково-коричнювата, зеленувато-коричнювата, сіро-коричнювата, бурувато-сіра, оливково-сіра, темніша в центрі.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки середньої густоти, тонкі, прирослі, іноді злегка спускаються на ніжку, спочатку світло-охряні, кремові, жовтуваті, пізніше червонувато-охряні.

Споровий порошок світло-охряний або жовтувато-охряний. Спори 7-9 * 5,5-6,5 мкм, овально-округлої форми.

Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром 0,5 – 1,5  см, циліндрична, часто звужена до основи, щільна, спочатку суцільна, пізніше порожниста, білувата або того ж кольору, що й поверхня шапки.

М’якоть щільна, тонка, білувата, під шкіркою темнувата, на зрізі набуває кремового забарвлення, на зрізі в ніжці – рудого, пекуче-їдка на смак, з приємним запахом. Молочний сік жовтувато-білий, на повітрі густішає, кольору не змінює, пекуче-їдкий, гіркий на смак.

Умовно їстівний гриб 3 категорії. Використовується лише соленим, після 1 – 2 денного вимочування, та 20-ти хвилинного виварювання.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до жовтня, в листяних та змішаних лісах, з ліщиною, вільхами, березами, дубами, на світлих ділянках, на узліссях, на глинистих ґрунтах, поодинці та невеликими групами, рідко.

В Україні зусрічається в Лівобережному Лісостепу.

Lactarius pyrogalus1 Lactarius pyrogalus2 Lactarius pyrogalus3