Lactarius piperatus

Lactarius piperatus Хрящ-молочник перцевий
(Груздь перцевий) 
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactarius piperatus (L.) Pers., 1797

Умовно їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Lactifluus piperatus (L.) Roussel, 1806

     Опис

Шапка діаметром 5 – 15 (30) см, м’ясиста, спочатку випукла, злегка вдавлена, з завернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, увігнуто-розпростерта, іноді лійковидна, з опущеним, тонким краєм. Поверхня шапки гола, суха, матова, рідше блискуча, з віком радіально зморшкувата, спочатку біла, пізніше охряна, кремова, жовтувата, в місцях дотику набуває охряно-коричневого або рудувато-коричневого забарвлення.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, дуже вузькі, вилчасті, прирослі, злегка спускаються на ніжку, спочатку молочно-білі, пізніше кремові, охряно-білі.

Споровий порошок білий. Спори 6-10 * 5-7,5 мкм, еліпсовидної або майже округлої форми, з орнаментованою поверхнею.

Ніжка висотою 2 – 8 (12) см, діаметром 1,5 – 3  см, циліндрична або звужена до основи, щільна, суцільна, гола, гладка, біла, з віком часто з охряними плямами.

М’якоть дуже щільна, ламка, біла, на зрізі набуває зеленуватого відтінку, пекуче-їдка на смак, без вираженого запаху. Молочний сік білий, на повітрі кольору не змінює, або злегка та повільно зеленіє чи синіє, з дуже пекуче-їдким смаком. Реакція з FeSO4, забарвлює молочний сік в кремово-рожевий колір.

Умовно їстівний гриб 4 категорії. Використовується лише соленим, після 2-х денного вимочування та 15-ти хвилинного відварювання. Можна використовувати сушеним, у вигляді грибного порошку, в якості гострої приправи.


    Середовище і розповсюдження

Росте з червня до листопада, переважно в листяних, рідко в хвойних та змішаних лісах, з дубами, березами, групами.

Розповсюджений майже по всій території України.