Lactarius obscuratus

Lactarius obscuratus Хрящ-молочник темний
 (Хрящ-молочник прихований, Хрящ-молочник вільховий)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactarius obscuratus (Lasch) Fr., 1838

Умовно їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Lactarius cyathula (Fr.) Fr., 1838

     Опис

Шапка діаметром 1 – 3 см, спочатку плоско-випукла, пізніше випукло-розпростерта, увігнуто-розпростерта, увігнута, з гострим горбочком посередині, з тонким зморшкуватим, смугастим краєм. Поверхня шапки спочатку дрібно-бородавчаста, клейка, охряно-коричнева, пізніше дрібно-луската, суха, матова, оливково-охряно-коричнева, в центрі темно-оливкова, світліша біля краю.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки рідкі, товсті, прирослі, злегка спускаються на ніжку, спочатку блідо-охряні, пізніше жовто-охряні.

Споровий порошок блідо-жовтуватий. Спори 6-8 * 5,5-6,5 мкм, овально-округлої форми, з гребінчасто-бородавчастою поверхнею.

Ніжка висотою 2 – 4 см, діаметром  0,1 – 0,5 см, циліндрична, іноді звужена до основи, спочатку суцільна, пізніше порожниста, того ж кольору, що й поверхня шапки, або світліша чи темніша.

М’якоть тонка, ламка, брудно-жовтувата з рожевим відтінком, на зрізі кольору не змінює, солодкувата на смак, без вираженого запаху. Молочний сік білий, на повітрі кольору не змінює, солодкуватий на смак, з злегка гіркуватим післясмаком.

Умовно їстівний гриб 4 категорії. Використовується соленим, після 1 – 2 денного вимочування, та 15-ти хвилинного відварювання.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до вересня, в вологих листяних та змішаних лісах, з вільхами та вербами, невеликими групами, рідко, утворює мікоризу з вільхами.

В Україні зустрічається на Поліссі.

Lactarius obscuratus1 Lactarius obscuratus2 Lactarius obscuratus3