Lactarius lignyotus
Синоніми і застарілі назви
- Lactifluus lignyotus (Fr.) Kuntze, 1891
Опис
Шапка діаметром 2 – 6 (10) см, спочатку напівсферична, випукла, з тупим бугорком посередині, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з бугорком посередині, з опущеним, рубчастим краєм. Поверхня шапки суха, бархатиста, радіально-зморшкувата, спочатку майже чорна, пізніше чорнувато-коричнева, бурувато-коричнева, темно-коричнева, іноді з білуватим нальотом.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, широкі, прирослі, спочатку білі, пізніше світло-охряні, жовтуваті, охряно-жовті, в місцях дотику набувають червоного або оранжево-охряного кольору.
Споровий порошок світло-охряний, охряно-жовтий. Спори 8-10 мкм, округлі, охряно-жовті.
Ніжка висотою 5 – 8 (12) см, діаметром 0,5 – 1,5 см, циліндрична, рівна, іноді звужена біля основи, суцільна, бархатиста, поздовжньо-зморшкувата, того ж кольору, що й поверхня шапки, проте світліша.
М’якоть щільна, в ніжці жорстка, спочатку біла, пізніше жовтувата, на зрізі набуває рожевого або оранжево-червоного кольору, трішки гіркувата на смак, з невираженим запахом. Молочний сік водянисто-білий, на повітрі набуває спочатку жовтого, потім оранжево-червонуватого або червоно-коричнюватого забарвлення, солодкуватий на смак, з гіркуватим післясмаком.
Їстівний гриб 2 категорії. Використовується після 20-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, а також соленим.
Середовище і розповсюдження
Росте з серпня до жовтня, в хвойних та змішаний лісах, з ялинами, в траві, на ґрунті, часто на коріннях або на гнилих пеньках, поодинці та невеликими групами, рідко, утворює мікоризу з ялинами.
Рідкісний вид. В Україні зустрічається лише в Карпатах. Занесений до Червоної Книги України зі статусом “рідкісний”.