Lactarius lignyotus

Lactarius lignyotus Хрящ-молочник чорний
 (Хрящ-молочник бурий, Хрящ-молочник деревний)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactarius lignyotus Fr., 1855

Їстівний, 2 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Lactifluus lignyotus (Fr.) Kuntze, 1891

     Опис

Шапка діаметром 2 – 6 (10) см, спочатку напівсферична, випукла, з тупим бугорком посередині, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з бугорком посередині, з опущеним, рубчастим краєм. Поверхня шапки суха, бархатиста, радіально-зморшкувата, спочатку майже чорна, пізніше чорнувато-коричнева, бурувато-коричнева, темно-коричнева, іноді з білуватим нальотом.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, широкі, прирослі, спочатку білі, пізніше світло-охряні, жовтуваті, охряно-жовті, в місцях дотику набувають червоного або оранжево-охряного кольору.

Споровий порошок світло-охряний, охряно-жовтий. Спори 8-10 мкм, округлі, охряно-жовті.

Ніжка висотою 5 – 8 (12) см, діаметром 0,5 – 1,5  см, циліндрична, рівна, іноді звужена біля основи, суцільна, бархатиста, поздовжньо-зморшкувата, того ж кольору, що й поверхня шапки, проте світліша.

М’якоть щільна, в ніжці жорстка, спочатку біла, пізніше жовтувата, на зрізі набуває рожевого або оранжево-червоного кольору, трішки гіркувата на смак, з невираженим запахом. Молочний сік водянисто-білий, на повітрі набуває спочатку жовтого, потім оранжево-червонуватого або червоно-коричнюватого забарвлення, солодкуватий на смак, з гіркуватим післясмаком.

Їстівний гриб 2 категорії. Використовується після 20-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, а також соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня  до жовтня, в хвойних та змішаний лісах, з ялинами, в траві, на ґрунті, часто на коріннях або на гнилих пеньках, поодинці та невеликими групами, рідко, утворює мікоризу з ялинами.

Рідкісний вид. В Україні зустрічається лише в Карпатах. Занесений до Червоної Книги України зі статусом “рідкісний”.

Lactarius lignyotus1 Lactarius lignyotus2 Lactarius lignyotus3