Lactarius hepaticus

Lactarius hepaticus Хрящ-молочник печіночний
 (Хрящ-молочник оранжево-пластинчастий)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactarius hepaticus Plowr., 1905

Неїстівний

    Опис

Шапка діаметром 2 – 6 см, спочатку випукла, з загнутим краєм,  пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з бугорком посередині, з тонким, рівним або хвилястим краєм. Поверхня шапки гола, в вологу погоду клейкувата, червоно-коричнева, каштаново-коричнева, іноді з оливковим відтінком, біля країв світліша, з віком вицвітає до червонувато-жовто-коричневої.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, вузькі, прирослі, злегка спускаються на ніжку, спочатку червоно-рудуваті, оранжеві, пізніше рудувато-коричневі.

Споровий порошок світло-жовтий або кремовий. Спори 8-9 * 6-7 мкм, еліпсовидної або майже округлої форми, з грубо-бородавчастою поверхнею.

Ніжка висотою 3 – 6 см, діаметром 0,5 – 1  см, циліндрична, спочатку суцільна, пізніше майже порожниста, гладка, гола, біля основи волосиста, того ж кольору, що й шапка, або світліша.

М’якоть тонка, ламка, кремова, світло-охряна, в ніжці червонувата, в основі ніжки лілово-червонувата, на зрізі набуває сірчано-жовтого забарвлення, їдка, пекуча на смак, з слабким неприємним запахом. Молочний сік білий або майже безбарвний, на повітрі набуває темно-жовтого забарвлення, пекуче-їдкий на смак.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з вересня до жовтня, в соснових та змішаних з сосною лісах, на піщаних ґрунтах, утворює мікоризу з сосною. Рідкісний вид.