Lactarius glyciosmus
Синоніми і застарілі назви
- Galorrheus glyciosmus (Fr.) P. Kumm., 1871
- Lactifluus glyciosmus (Fr.) Kuntze, 1891
Опис
Шапка діаметром 3 – 8 см, спочатку випукла, з опущеним краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, іноді з бугорком посередині, з тонким, плоским, прямим або лопатевим краєм. Поверхня шапки тонкоповстиста, дрібно-луската, суха, в вологу погоду клейкувата, рожево-сіра, лілово-сіра, лілово-сіро-коричнева, рожево-жовтувато-сіра, рожево-буро-сіра, охряно-коричнева, бурувато-жовтувата, невиразно концентрично-зональна.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, вузькі, прирослі, іноді злегка спускаються на ніжку, спочатку світло-охряні, блідо-охряні, жовтуваті, пізніше червонувато-охряні, коричнево-охряні.
Споровий порошок жовтуватий. Спори 6-8 * 5-7 мкм, овально-округлої форми.
Ніжка висотою 3 – 8 см, діаметром 0,5 – 1,5 см, циліндрична, щільна, спочатку суцільна, пізніше порожниста, спочатку білувата, пізніше того ж кольору, що й поверхня шапки, в місцях дотику жовтіє.
М’якоть щільна, ламка, тонка, спочатку білувата, пізніше червонувата, на зрізі кольору не змінює, злегка їдка на смак, з сильним приємним запахом, що нагадує запах кокосового горіха. Молочний сік білий, на повітрі кольору не змінює, солодкуватий або гоструватий на смак.
Умовно їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, маринованим, соленим.
Середовище і розповсюдження
Росте з серпня до жовтня, в листяних та змішаних лісах, з березами та вільхами, рідше з ялинами, на вологих ділянках, невеликими групами.
В Україні розповсюджений на Правобережному Поліссі та Лівобережному Лісостепу.