Lactarius glaucescens
Синоніми і застарілі назви
- Lactarius piperatus var. glaucescens (Crossl.) Hesler & AH Sm., 1979
- Lactifluus glaucescens (Crossl.) Verbeken, 2012
Опис
Шапка діаметром 5 – 15 (30) см, м’ясиста, спочатку випукла, з підвернутим волосистим краєм, пізніше увігнуто-розпростерта, лійковидна, часто асиметрична, з опущеним, гладким краєм. Поверхня шапки гола, суха, з віком іноді потріскана, спочатку біла, кремова, іноді з рудуватими плямами, пізніше повністю плямиста, брудно-охряно-рудуватими плямами.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, вузькі, прирослі, злегка спускаються на ніжку, спочатку білі, пізніше охряно-білі, кремові, рожевувато-жовтуваті.
Споровий порошок білий. Спори 6,5-8,5 * 5,5-7 мкм, овальної або майже округлої форми, з орнаментованою поверхнею.
Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром 1 – 4 см, циліндрична, іноді звужена біля основи, щільна, суцільна, пухнаста в верхній частині, тонко-зморшкувата, того ж кольору, що й поверхня шапки.
М’якоть м’ясиста, щільна, ламка, біла, їдка на смак, з слабким приємним запахом. Молочний сік білий, на повітрі набуває сіро-зеленуватого або синьо-зеленуватого забарвлення, сильно пекучий та їдкий на смак. Реакція з КОН забарвлює молочний сік в жовто-оранжевий колір.
Умовно їстівний гриб 4 категорії. Використовується лише соленим, після попереднього вимочування та відварювання.
Середовище і розповсюдження
Росте з серпня до жовтня, переважно в листяних, рідко в хвойних соснових лісах, з дубами, буками, групами.
Розповсюджений на Правобережному Поліссі.
Схожі види
Хрящ-молочник перцевий (Lactarius piperatus), відрізняється трішки більшими за розміром плодовими тілами, та молочним соком, що не зеленіє на повітрі.