Lactarius deterrimus
Синоніми і застарілі назви
- Lactarius deliciosus var. deterrimus (Gröger) Hesler & AH Sm., 1979
Опис
Шапка діаметром 2 – 8 см, спочатку випукла, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, лійковидна, іноді з бугорком посередині, з опущеним краєм. Поверхня шапки гладка, гола, в вологу погоду клейкувата, оранжева, темно-оранжева, блідо-рожева, темніша в центрі, з темними концентричними зонами та плямами, з віком зеленувата, в місцях дотику забарвлюється в зеленуватий колір.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, злегка спускаються на ніжку, того ж кольору, що й поверхня шапки, проте світліші, в місцях дотику зеленіють.
Споровий порошок світло-охряний. Спори 7-9 * 6-7 мкм, еліпсовидної форми, з орнаментованою поверхнею.
Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром 1 – 1,5 см, циліндрична, рівна, ламка, спочатку суцільна, пізніше порожниста, того ж кольору, що й поверхня шапки, в місцях дотику зеленіє.
М’якоть щільна, оранжева, на зрізі спочатку швидко червоніє, згодом зеленіє, приємна на смак, та з слабким фруктовим запахом. Молочний сік оранжево-червоний, червоний, на повітрі набуває зеленого забарвлення, солодкуватий на смак.
Їстівний гриб 1 категорії. Використовується вареним, смаженим, маринованим, соленим.
Середовище і розповсюдження
Росте з липня до жовтня, в хвойних ялинових лісах, на хвойній підстилці, поодинці та групами, утворює мікоризу з ялинами.
Зустрічається в Карпатах.
Галерея