Lactarius controversus
Синоніми і застарілі назви
- Galorrheus controversus (Pers.) P. Kumm., 1871
- Lactifluus controversus (Pers.) Kuntze, 1891
Опис
Шапка діаметром 5 – 15 (20) см, м’ясиста, спочатку випукла, з завернутим повстистим краєм, пізніше випукло-розпростерта, увігнуто-розпростерта, лійковидна, з опущеним, голим краєм. Поверхня шапки гола, клейкувата, біла, білувата, світло-кремова, з рожевуватими або брудно-рожевуватими плямами, з слабо вираженими водянистими концентричними зонами.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, вузькі, прирослі, злегка спускаються на ніжку, спочатку білі, білуваті, кремові, з рожевим відтінком, пізніше брудно-рожевуваті, брудно-червонуваті.
Споровий порошок білуватий або рожевуватий. Спори 6-8 * 5-6 мкм, еліпсовидної або майже округлої форми.
Ніжка висотою 2 – 5 см, діаметром 1,5 – 4 см, циліндрична або звужена до основи, щільна, суцільна, гладка, того ж кольору, що й поверхня шапки.
М’якоть товста, дуже щільна, ламка, спочатку білувата, пізніше рожевувата, в ніжці жовтувата, на зрізі кольору не змінює, пекуче-їдка на смак, з приємним запахом. Молочний сік білий, на повітрі кольору не змінює, пекуче-їдкий, гіркий на смак.
Умовно їстівний гриб 2 категорії. Використовується лише соленим, після 2-х денного вимочування та 15-ти хвилинного відварювання.
Середовище і розповсюдження
Росте з серпня до листопада, в листяних та змішаних лісах, на узліссях, на рідколіссі, під осиками, осокорами, тополями, вербами, групами.
Розповсюджений на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу.
Галерея
Автор фото: В. Шульга
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 62
Посилання на сторінку
Шульга В.М. Хрящ-молочник осиковий (Lactarius controversus) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL: http://gribi.net.ua/lactarius-controversus