Lactarius camphoratus

Lactarius_camphoratus_0 Хрящ-молочник камфорний
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactarius camphoratus (Bull.) Fr., 1838

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Galorrheus camphoratus (Bull.) P. Kumm., 1871
  • Lactarius lactifluus (L.) Quél., 1886
  • Lactifluus camphoratus (Bull.) Kuntze, 1891

    Опис

Шапка діаметром 3 – 5 (7) см, спочатку конічно-випукла, з опущеним або завернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, іноді лійковидна, з гострим бугорком посередині, з прямим, тонким, хвилястим, злегка рубчастим краєм. Поверхня шапки гладка, матова, коричнево-фіолетова, коричнево-червоно-фіолетова, коричнево-червона, коричнево-бура, темно-бордова, біля країв світліша, іноді вицвітає до рудувато-червоної, без концентричних зон.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вузькі, прирослі, іноді злегка спускаються на ніжку, спочатку брудно-рожеві, жовтувато-рожеві, пізніше брудно-червоно-коричневі.

Споровий порошок блідо-охряний або жовтий. Спори 7-8,5 * 6,5-7,5 мкм, овально-округлої форми.

Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром 0,3 – 1  см, циліндрична, часто зігнута, щільна, спочатку суцільна, пізніше порожниста, тонко-повстиста, з віком гола, того ж кольору, що й поверхня шапки або світліша, біля основи темно-фіолетова або темно-пурпурова, опушена.

М’якоть тонка, ламка, жовтувата, в основі ніжки темно-пурпурова або фіолетова, з віком коричнювато-червонувата, на зрізі кольору не змінює, солодкувата на смак, спочатку з слабким неприємним запахом, а при підсиханні з сильним приємним фруктовим запахом. Молочний сік білий, на повітрі кольору не змінює, з солодкуватим або трішки гіркуватим смаком.

Їстівний гриб 4 категорії. Використовується соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з червня до листопада, в хвойних, іноді в листяних лісах, переважно з соснами та ялинами, на вологих ділянках, групами.

Розповсюджений на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Розтоцько-Опільських Лісах.    Галерея

Lactarius_camphoratus_1 Lactarius_camphoratus_2 Lactarius_camphoratus_3
Lactarius_camphoratus_4 Lactarius_camphoratus_5 Lactarius_camphoratus_6
Lactarius_camphoratus_7 Lactarius_camphoratus_8 Lactarius_camphoratus_9

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 65