Lactarius camphoratus
Синоніми і застарілі назви
- Galorrheus camphoratus (Bull.) P. Kumm., 1871
- Lactarius lactifluus (L.) Quél., 1886
- Lactifluus camphoratus (Bull.) Kuntze, 1891
Опис
Шапка діаметром 3 – 5 (7) см, спочатку конічно-випукла, з опущеним або завернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, іноді лійковидна, з гострим бугорком посередині, з прямим, тонким, хвилястим, злегка рубчастим краєм. Поверхня шапки гладка, матова, коричнево-фіолетова, коричнево-червоно-фіолетова, коричнево-червона, коричнево-бура, темно-бордова, біля країв світліша, іноді вицвітає до рудувато-червоної, без концентричних зон.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вузькі, прирослі, іноді злегка спускаються на ніжку, спочатку брудно-рожеві, жовтувато-рожеві, пізніше брудно-червоно-коричневі.
Споровий порошок блідо-охряний або жовтий. Спори 7-8,5 * 6,5-7,5 мкм, овально-округлої форми.
Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром 0,3 – 1 см, циліндрична, часто зігнута, щільна, спочатку суцільна, пізніше порожниста, тонко-повстиста, з віком гола, того ж кольору, що й поверхня шапки або світліша, біля основи темно-фіолетова або темно-пурпурова, опушена.
М’якоть тонка, ламка, жовтувата, в основі ніжки темно-пурпурова або фіолетова, з віком коричнювато-червонувата, на зрізі кольору не змінює, солодкувата на смак, спочатку з слабким неприємним запахом, а при підсиханні з сильним приємним фруктовим запахом. Молочний сік білий, на повітрі кольору не змінює, з солодкуватим або трішки гіркуватим смаком.
Їстівний гриб 4 категорії. Використовується соленим.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до листопада, в хвойних, іноді в листяних лісах, переважно з соснами та ялинами, на вологих ділянках, групами.
Розповсюджений на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Розтоцько-Опільських Лісах.
Галерея