Inocybe asterospora
Синоніми і застарілі назви
- Astrosporina asterospora (Quél.) Rea, 1922
Опис
Шапка діаметром 3 – 7 см, спочатку конусовидна або ширококонусовидна, пізніше конусовидно-розпростерта, широко-дзвониковидна, розпростерта, з бугорком посередині, з розірваним, часто з піднятим догори краєм. Поверхня шапки радіально-волокниста, в центрі гола, біля краю радіально-пасмисто-волокниста, штрихувата, рубчаста, часто потріскана, жовтувата, рудувато-червонувато-коричнева, коричнева, темно-бура.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки вузько прирослі або злегка спускаються на ніжку, з присутніми проміжними пластиночками, спочатку білуваті, сіруваті, пізніше руді, бурі, брудно-бурі, оливково-бурі.
Споровий порошок коричневий. Спори 9-13 * 8-12 мкм, кутасто-округлої, кутасто-широко-овальної, кутасто-зіркоподібної форми.
Ніжка висотою 3 – 13 см, діаметром 0,4 – 1,2 см, циліндрична, з вираженим білим бульбоподібним потовщенням біля основи, волокниста, вгорі білувата, нижче руда, коричнева, іноді червонувата.
М’якоть біла, в ніжці рудувата або коричнювата, з неприємним земляним запахом.
Отруйний гриб. Містить мускарин.
Середовище і розповсюдження
Росте в липні та серпні, в листяних та змішаних лісах, часто, утворює мікоризу з дубами, грабами, буками, березами, рідше з ялинами та соснами.
Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному Лісостепу, в Правобережному Злаково-Лучному Степу, в Правобережному Злаковому Степу, в Карпатах.
Галерея