Hygrocybe coccinea

Hygrocybe coccinea Гігроцибе багряна
 (Гігроцибе яскраво-червона)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Рядовкові (Tricholomataceae)
Рід: Гігроцибе (Hygrocybe)
Повна назва: Hygrocybe coccinea (Scchaeff.) P. Kumm., 1871

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Hygrophorus coccineus (Schaeff.) Fr., 1836
  • Pseudohygrocybe coccinea (Schaeff.) Kovalenko, 1988

    Опис   

Шапка діаметром 1 – 6 см, спочатку конусовидна, дзвониковидна або напівсферична, пізніше випукло-розпростерта або увігнуто-розпрострета, часто з бугорком посередині. Поверхня шапки гола, гладенька, в суху погоду суха, в вологу погоду клейкувата, блискуча, інколи прозора або радіально-смугаста, іноді з дрібними тріщинами по краях, яскраво-червона, багряно-червона, іноді з жовтуватим відтінком, іноді оранжева, з віком вицвітає до жовтої.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки рідкі, товсті, широко прирослі або прирослі зубцем, іноді злегка спускаються на ніжку, спочатку жовті, пізніше оранжево-червоні, з світло-жовтим краєм.

Споровий порошок білий. Спори 6-10 * 4–5 мкм, еліпсовидної або яйцевидної форми, з гладкою поверхнею.

Ніжка висотою 2 – 8 см, діаметром 0,3 – 1 см, циліндрична або приплюснута, іноді звужена до основи, порожниста, ламка, поздовжньо-борозниста, того ж кольору, що й шляпка, або світліша, жовта або оранжево-жовта біля основи, іноді повністю жовта, в самій основі білувата.

М’якоть тонка, ламка, спочатку жовта, пізніше оранжево-жовта або червонувата, без вираженого запаху та смаку.

Їстівний гриб 4 категорії, з низькими смаковими якостями. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з вересня до листопада, на лугах, на пасовищах, в степах, на освітлених лісових галявинах, на узліссях, на трав’янистих ділянках, на багатих органікою ґрунтах, поодинці та групами.

Зустрічається на Правобережному Поліссі та Лівобережному Лісостепу.


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 146
Hygrocybe coccinea1 Hygrocybe coccinea2 Hygrocybe coccinea3