Heterobasidion parviporum
Опис
Плодові тіла багаторічні, розпростерті, розпростерто-відігнуті, або у вигляді сидячих шапок.
Шапки шириною 4 – 8 см, товщиною 0,5 см, переважно неправильної форми, добре відокремлюються від субстрату, часто суміжні тіла зливаються. Поверхня шапок покрита тонкою кіркою, нерівна, концентрично-борозниста, слабо зональна, спочатку яскраво-іржавого або коричневого кольору, пізніше іржаво-бура біля основи, світло-бура по краях, в старих плодових тіл темніє до темно-бурої або вицвітає до сіро-коричневої, іноді покрита зеленуватим нальотом з найпростіших водоростей.
Гіменофор трубчастий. Поверхня гіменофору рівна, шовковиста, спочатку білувата, пізніше кремова, з рожевим відтінком. Трубочки довжиною до 1 см, тонкостінні, світло-кремові. Пори округлі, іноді кутасті, з рівними краями, щільністю 4 – 6 на 1 мм.
Споровий порошок білий. Спори 4,5 – 5,8 * 3,4 – 4,8 мкм, широкоеліпсовидної або округлої форми, з дрібно-шипастою поверхнею.
Тканина товщиною до 4 мм, шкірясто-коркова, світло-кремова, в старих плодових тіл жорстка, дерев’яниста, коричнева.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте на сухостійних та повалених стовбурах, на пеньках, на виступаючих коріннях дерев хвойних, рідше листяних порід, переважно на ялинах, рідше на модринах, березах, вербах. Рідкісний вид.
Галерея