Hemileccinum impolitum, Боровик жовтий, Боровик напівбілий
Синоніми і застарілі назви
- Boletus impolitus Fr., 1838
- Tubiporus impolitus (Fr.) P. Karst., 1882
- Versipellis fragrans var. impolita (Fr.) Quél., 1886
- Versipellis impolita (Fr.) Quél., 1886
- Xerocomus impolitus (Fr.) Quél., 1888
- Leccinum impolitum (Fr.) Bertault, 1980
Опис
Шапка діаметром 5 – 20 см, м’ясиста, спочатку напівсферична, пізніше випукла, випукло-розпростерта, подушковидно-розпростерта. Поверхня шапки суха, гола, спочатку замшева, пізніше гладка, світло-сіра, глинисто-руда, оливково-буро-коричнювата.
Гіменофор трубчастий. Пори дрібні, спочатку жовтуваті, золотисто-жовтуваті, пізніше зелено-жовті, в місцях дотику кольору не змінюють, в зрілих екземплярів в місцях дотику зеленіють.
Споровий порошок оливково-охряний. Спори 10-14(16) * 2-5(8) мкм.
Ніжка висотою 6 – 15 (20) см, діаметром 3 – 8 см, спочатку бульбовидна, пізніше циліндрична або булавовидна, рівна або потовщена біля основи, волокниста, борошниста, зерниста або дрібно-луската, з віком гола, зверху жовта, білувата, внизу жовто-коричнювата, червонувато-коричнювата, з ледь помітною сіточкою, часто повністю біла.
М’якоть товста, м’ясиста, блідо-жовта, біля трубчатого шару яскраво-жовта, на зрізі колір не змінює, в зрілих екземплярів на зрізі слабо синіє або червоніє, з сильним карболовим запахом та приємним смаком. М’якоть в шляпці має кислуватий смак, який зберігається і після приготування.
Їстівний гриб 1 категорії. Використовується вареним, смаженим, маринованим, сушеним. В сушеному вигляді зберігає сильний грибний запах та смак.
Середовище і розповсюдження
Росте з початку травня до середини жовтня, в листяних та змішаних лісах, під дубами, буками, поодинці та групами.
Розповсюджений на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному та Злаковому Степу.
Галерея
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Автор фото: В. Шульга
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 26.
- Справочник-определитель: Грибы / Отв. за выпуск Ю. Г. Хацкевич. — Мн.: «Харвест», 2002. — с. 98.
- Уду Ж. Грибы. Энциклопедия = Le grand livre des Champignons / пер. с фр. — М.: «Астрель», «АСТ», 2003. — с. 30.