Haploporus odorus
Синоніми і застарілі назви
- Polyporus odorus Sommerf., 1826
- Trametes odora (Sommerf.) Fr., 1838
- Fomitopsis odora (Sommerf.) Bondartseva, 1964
Опис
Плодові тіла однорічні або 2-3-х річні, мають вигляд сидячих бічних шапок.
Шапки шириною до 15 см, товщиною до 6 см, копитоподібні, широко прирослі, поодинокі або зрослі в групи. Поверхня спочатку шовковиста, бархатиста, біло-кремова, покрита жовтуватим або буруватим нальотом, пізніше гола, нерівна, з тонкою сіруватою кірочкою, іноді розтріскана біля основи. Край тупуватий або опущений.
Гіменофор трубчастий. Поверхня гіменофору рівна, білувата, кремова, блідо-охряна. Трубочки довжиною 1 – 2,5, одношарові або з незрозуміло шаруваті, товстостінні. Пори округлі або слабо витягнуті, з віком іноді кутасті, щільністю 3 – 5 на 1 мм.
Споровий порошок білий. Спори видовжено-еліпсовидної або майже округлої форми, з орнаментованою поверхнею.
Тканина товщиною 1 – 3 см, м’яко-коркова або шкірясто-коркова, зональна, білувато-жовтувата, з сильним анісовим запахом.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте на на сухостійних, повалених та ослаблених живих стовбурах, на пеньках дерев листяних порід, переважно на вербах, рідше на липах, в’язах, на фруктових деревах. Спричиняє білу гниль деревини. Рідкісний вид.
Галерея
Схожі види
Траметес духмяний (Trametes suaveolens), росте переважно на вербах та осиках, має шляпку з м’яко-опушеною, білуватою або сіруватою поверхнею, м’якшу консистенцію плодових тіл, та більші пори (1 – 2 на 1 мм).
Література
- Бондарцева М.А. Определитель грибов России. Порядок афиллофоровые. Вып. 2. СПб.: Наука, 1998
Посилання на сторінку
Шульга В.М. Гаплопор пахучий (Haploporus odorus) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL: http://gribi.net.ua/haploporus-odorus