Gyromitra infula

Gyromitra infula2 Строчок осінній
Відділ: Аскомікотові гриби (Ascomycota)
Клас: Пецицоміцети (Pezizomycetes)
Порядок: Пецицальні (Pezizales)
Сім’я: Дисцинові (Discinaceae)
Рід: Строчок (Gyromitra)
Повна назва: Gyromitra infula (Schaeff.) Quél., 1886

Отруйний

    Синоніми і застарілі назви

  • Helvella infula Schaeff., 1774
  • Elvela infula Schaeff., 1774
  • Helvella brunnea J.F. Gmel., 1792
  • Physomitra infula (Schaeff.) Boud., 1907

    Опис  

Плодові тіла складаються з шапки та ніжки.

Шапка висотою 5 – 6 см, діаметром 5 – 12 см, 2-ох або 4-ох лопатева, з зрослими краями лопатями, сідловидна, хвиляста, часто неправильної форми, з прирослим до ніжки краєм, порожниста, каштаново-коричнева, каштаново-бура, червонувато-бура, коричнювата з фіолетовим відтінком.

Ніжка висотою 4 – 10 см, діаметром 1,5 – 3 см, циліндрична, м’ясиста, порожниста, поздовжньо-борозниста, в верхній частині злегка повстиста, білувата, білувата з рожевуватим або фіолетовим відтінком, червонувата.

Споровий порошок світло-коричневий. Аски 300-400 * 13-15 мкм, циліндричної форми, на верхівці заокруглені. Спори 18-24 * 8-9 мкм, еліпсовидної форми, заокруглені, одноклітинні, з 2-ма каплями олії, безбарвні, розташовані в один ряд.

М’якоть тонка, ламка, світла, без вираженого запаху та смаку.

Отруйний гриб, містить гіромітрин.


   Середовище і розповсюдження

Росте з вересня до кінця жовтня, в хвойних соснових та ялинових, іноді змішаних з березою лісах, на узліссях, на рідколіссі, на вирубках, на багатих органікою ґрунтах, на залишках трухлявої деревини, поодинці та невеликими групами.

Зустрічається на Правобережному Поліссі та в Карпатах.    Галерея

Gyromitra infula Gyromitra infula1 Gyromitra infula3

    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / С. Ф. Морочковський, М. Я. Зерова, З. Г. Лавітська, М. Ф. Смітська // Аскоміцети. – Т. 2, – К. : Наук. думка, 1969. – с. 342

    Посилання на сторінку

Шульга В.М. Строчок осінній (Gyromitra infula) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL: http://gribi.net.ua/gyromitra-infula