Gyromitra gigas
Синоніми і застарілі назви
- Helvella gigas Krombh., 1834
- Neogyromitra gigas (Krombh.) S. Imai, 1938
- Maublancomyces gigas (Krombh.) Herter, 1950
- Discina gigas (Krombh.) Eckblad, 1968
Опис
Плодове тіло висотою 5 – 15 см, діаметром до 30 (50) см.
Шапка діаметром до 30 (50) см, неправильної форми, мізкоподібна, з хвилясто-складчастою поверхнею, світло-бура, охряно-бура, світло-оливково-бура, охряно-коричнева, охряно-жовта, світло-коричнево-оранжева, приросла до ніжки.
Споровий порошок світло-охряний. Аски довжиною до 300 мкм, діаметром до 20 мкм, циліндричної форми, заокруглені, 8-ми спорові. Спори 26 – 40 * 11 – 15 мкм, широкоеліпсовидно-веретеновидної форми, одноклітинні, з бородавчато-сітчастою поверхнею, з усічено-конічними придатками, з великою центральною та маленькими каплями масла, безбарвні.
Ніжка висотою 3 – 6 см, діаметром 6 – 10 см, порожниста, поздовжньо-борозниста, злегка повстиста, білувата, біля основи брудно-біла.
М’якоть воскувата, ламка, біла або сірувата, без вираженого запаху та смаку.
Отруйний гриб, містить гіромітрин.
Середовище і розповсюдження
Росте з квітня до кінця травня, в хвойних, змішаних з березою та листяних лісах, на узліссях, на вологих ділянках, на родючих ґрунтах, на залишках трухлявої деревини, серед трави та моху.
Розповсюджений на Правобережному Поліссі, в Розтоцько-Опільських Лісах та на Прикарпатті.
Галерея
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / С. Ф. Морочковський, М. Я. Зерова, З. Г. Лавітська, М. Ф. Смітська // Аскоміцети. – Т. 2, – К. : Наук. думка, 1969. – с. 345
Посилання на сторінку
Шульга В.М. Строчок гігантський (Gyromitra gigas) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL: http://gribi.net.ua/gyromitra-gigas