Gymnopilus junonius

Gymnopilus junonius Гімнопіл Юнони
 
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Строфарієві (Strophariaceae)
Рід: Гімнопіл (Gymnopilus)
Повна назва: Gymnopilus junonius (Fr.) P.D. Orton, 1960

Неїстівний

    Синоніми і застарілі назви

  • Pholiota junonia (Fr.) P. Karst., 1879
  • Pholiota spectabilis var. junonia (Fr.) J.E. Lange, 1940
  • Gymnopilus spectabilis var. junonius (Fr.) Kühner & Romagn., 1953
  • Pholiota grandis Rea, 1903
  • Pholiota aurantiaca Thesleff, 1920
  • Pholiota gigantea Naveau, 1923

    Опис   

Шапка діаметром 5 – 10 (15) см, товстом’ясиста, спочатку напівсферична, пізніше випукло-розпростерта, з широким бугорком посередині. Поверхня шапки суха, тонковолокниста, покрита густими притисненими лусочками, золотисто-руда, яскраво-жовто-оранжева.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, широкі, прирослі, іноді злегка спускаються на ніжку, спочатку жовті, пізніше рудуваті, іржаво-оранжеві, іржаво-коричневі.

Споровий порошок іржаво-коричневий або рудий. Спори 8-10 * 5-6 мкм, видовжено-овальної  або еліпсовидної форми, з бородавчастою поверхнею, жовті.

Ніжка висотою 5 – 15 см, діаметром 1 – 3,5 см, потовщена донизу, з видовженим кореневидним відростком, суцільна, з кільцем, волокниста, того ж кольору, що й поверхня шапки. Кільце пластівчасте, широке, звисаюче, темніше за поверхню ніжки, розташоване в її верхній частині.

М’якоть щільна, м’ясиста, жовтувата, в ніжці буро-жовта, гіркувата на смак, з запахом редьки.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до листопада, в лісах та лісових насадженнях, в парках, біля стовбурів сухих та ослаблених дерев листяних порід, переважно під дубами, на пеньках, поодинці, групами, зростками.

Зустрічається на Правобережному та Лівобережному Поліссі, в Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу, в Розтоцько-Опільських Лісах.


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 352
Gymnopilus junonius2 Gymnopilus junonius3