Gomphidius maculatus, Мокруха плямиста
Синоніми і застарілі назви
- Leucogomphidius maculatus (Scop.) Kotlába & Pouzar, 1972
Опис
Шапка діаметром 3 – 5 см, спочатку конічна, напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, з опущеним краєм. Поверхня шапки покрита слизистим прозорим покривалом, спочатку білувата, сіро-охряна з ліловим відтінком, пізніше червоно-коричнева, з темними чорними, чорно-коричневими плямами.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки рідкі, прирослі, спускаються на ніжку, спочатку сіруваті, бурувато-сіруваті, пізніше чорніють, в місцях дотику чорніють.
Споровий порошок чорний. Спори 15-10 * 5-9 мкм.
Ніжка висотою 5 – 15 см, діаметром 1 – 1,5 см, циліндрична, потоншена біля основи, щільна, з товстим слизистим кільцем, спочатку білувата, біля основи жовта, покрита темними плямами, з віком спочатку рожевіє, потім червоніє, в місцях дотику чорніє.
М’якоть м’яка, світла, з віком коричнювата, на зрізі темніє, в основі ніжки коричневіє, без вираженого запаху.
Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, соленим. Перед відварюванням шкірка з шапки знімається разом зі слизистим покривалом.
Середовище і розповсюдження
Росте з середини липня до кінця жовтня, в хвойних та змішаних лісах, з ялинами та модринами, на ґрунті, серед моху, в кущах, поодинці та групами.