Gloeophyllum sepiarium
Синоніми і застарілі назви
- Agaricus sepiarius Wulfen, 1786
- Merulius sepiarius (Wulfen) Schrank, 1789
- Daedalea sepiaria (Wulfen) P. Gärtner, B. Meyer & Scherb., 1802
- Lenzites sepiaria (Wulfen) Fr., 1838
- Agaricus undulatus Hoffm., 1797
- Agaricus boletiformis Sowerby, 1809
- Lenzites argentina Speg., 1898
- Daedalea ungulata Lloyd, 1915
Опис
Плодові тіла однорічні, мають вигляд сидячих бічних шапок, рідше розпростерто-відігнуті або розпростерті.
Шапки довжиною 1 – 5 см, шириною 2 – 10 см, товщиною 0,2 – 1 см, напівокруглі, продовгувасто-округлі, на горизонтальних субстратах округлі, тонкі, плоскі або злегка випуклі, біля основи злегка витягнуті, поодинокі або розташовані черепичастими групами чи зрослими боками рядами. Поверхня шапок нерівна, біля основи бугриста, радіально-зморшкувата, радіально-борозниста, щетиниста або повстисто-щетиниста, з віком жорстко-щетиниста або майже гола, зональна або невиразно-зональна, спочатку яскраво-іржава, біля основи темно-коричнева, пізніше каштаново-умброва, темно-коричнево-бура, майже чорнувата. Край гострий, рівний або хвилястий, жорстковійчастий, не стерильний або стерильний, спочатку світло-іржавий або оранжево-жовтий, пізніше того ж кольору, що й поверхня шапки.
Гіменофор пористий, майже пластинковидний. Пори радіально-розташовані, тонкі, висотою 4 – 7 мм, шириною 0,5 – 1 мм, пластинковидно видовжені, часто лабіринтовидно-поровидні, світло-іржаві або світло-охряно-бурі, з віком коричнево-бурі, з цілісним або зубчастим краєм, покритим сірувато-буруватим нальотом, в місцях дотику темніють.
Споровий порошок білий. Спори 7-12 * 3-4 мкм, циліндричної форми, злегка зігнуті, біля основи відтягнуті на косину, спочатку безбарвні, пізніше слабо забарвлені.
Тканина тонка, товщиною 1 – 2 мм, корково-шкіряста або коркова, іржаво-руда, іржаво-коричнева або коричнево-руда.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте в хвойних та змішаних лісах, на сухостійних та повалених стовбурах, на сухих та опалих гілках дерев хвойних порід, переважно сосни, часто на обробленій деревині, на будівлях та спорудах, на парканах, зустрічається на протязі всього року. Спричиняє буру деструктивну гниль деревини.
Розповсюджений на Західному та Правобережному Поліссі, в Правобережному Лісостепу, в Розтоцько-Опільських Лісах, в Карпатах та на Прикарпатті.
Галерея