Geastrum striatum
Синоніми і застарілі назви
- Geaster striatus DC., 1805
- Geastrum badium Pers., 1809
- Geastrum bryantii Berk., 1860
- Geaster bryantii Berk., 1875
- Geastrum orientalis Hazsl., 1877
- Geaster orientalis Hazsl., 1878
Опис
Плодові тіла діаметром до 2,5 см, спочатку округлої, овальної цибулевидної форми, з тупоконусовидною вершиною, донизу звужені, з тонкими тяжками міцелію на поверхні, розвиваються під землею, після розкривання досягають розміру 4 – 6 (9) см.
Екзоперидій (зовнішня оболонка) щільний, тришаровий, ззовні кремовий, з внутрішнього боку спочатку гладенький, білуватий, іноді з червонуватим відтінком, пізніше борознистий, потрісканий, рудий або коричнюватий, при дозріванні розривається на 6 – 8 (10) загострених, білуватих лопатей, які відгинаються донизу або простираються, піднімаючи плодове тіло на поверхню ґрунту.
Ендоперидій (внутрішня оболонка) одношаровий, тонкий, міцний, гладкий або борознистий, папероподібний, чорний, іноді коричневий, в молодому віці з рожевуватим борошнистим нальотом, під глебою шийковидно звужений, з апофізою (дископодібним розширенням) з гострим краєм, на вершині з складчастим перистомом (наконечником) висотою 0,7 см, діаметром до 0,7 см, з отвором для вивільнення спорової маси.
Глеба (спороносний шар) приплюснуто-округла, діаметром до 2,5 см, при дозріванні чорно-коричнева, порошиста.
Споровий порошок коричневий. Спори 3,6-6 мкм, округлої форми, з крупно-бородавчастою поверхнею, коричневі.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з серпня по жовтень, в листяних, хвойних та змішаних лісах, з соснами, дубами, ясенами, в садах та парках, на ґрунті, на пеньках, на трухлявих повалених стовбурах.
Рідкісний вид. Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Розтоцько-Опільських Лісах, в Лівобережному Злаковому Степу.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 481