Geastrum quadrifidum

Geastrum quadrifidum Зірковик чотирипелюстковий
(Земляна зірка чотирипелюсткова) 
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Геастральні (Geastrales)
Сім’я: Зірковичні (Geastraceae)
Рід: Зірковик (Geastrum)
Повна назва: Geastrum quadrifidum Pers., 1794

Неїстівний

    Синоніми і застарілі назви

  • Lycoperdon coronatum Scop., 1772
  • Geaster coronatus (Scop.) J. Schröt., 1889
  • Geastrum coronatum (Schaeff.) J. Schröt., 1889
  • Geastrum quadrifidum var. minus Pers., 1801
  • Geaster minus (Pers.) G. Cunn., 1926

    Опис   

Плодові тіла діаметром до 2 см, округлої форми, з коротко-конусовидною вершиною, після розкриття діаметр плодового тіла сягає 3 – 4 см.

Екзоперидій (зовнішня оболонка) твердий, тришаровий, білий або білуватий, як зовні так із внутрішньої сторони, при дозріванні розривається на 4 (8) загострених лопатей, які відгинаються донизу, піднімаючи глебу над рівнем ґрунту, іноді екзоперидій розділяється на два додаткових прошарки, які на кінцях лопатей залишаються нерозділеними.

Ендоперидій (внутрішня оболонка) одношаровий, папероподібний, під глебою шийковидно звужений, тонкий, гладенький або волокнистий, сірувато-голубий, синювато-сірий, білуватий, коричнюватий, чорнуватий, розташований на коротенькій, білуватій, шийковидно-звуженій, приплюснутій ніжці, з дископодібним розширенням – апофізою, з конусовидним, волокнисто-війчастим, радіально-волокнистим перистомом, з отвором для вивільнення спорової маси.

Глеба (спороносний шар) висотою 0,9 – 1,3 см, діаметром 0,5 – 1,2 см, темно-коричнева або пурпурово-коричнева, при дозріванні порошиста.

Споровий порошок темно-коричневий з пурпуровим відтінком. Спори 3,5 – 6 мкм, округлої форми, з бородавчастою поверхнею, світло-коричневі або коричневі.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до жовтня, в хвойних та змішаних лісах, з соснами та ялинами, на піщаних ґрунтах, на хвойній та листяній підстилці. Висохлі плодові тіла зберігаються до весни наступного року.

Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному Лісостепу, та в Карпатах.


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 480 – 481
Geastrum quadrifidum1 Geastrum quadrifidum2 Geastrum quadrifidum3