Geastrum pectinatum
Синоніми і застарілі назви
- Geaster pectinatus Pers.
- Geastrum plicatum Berk., 1839
- Geastrum tenuipes Berk., 1848
Опис
Плодові тіла діаметром 2 – 5 см, округлої форми, з конусовидною верхівкою в центрі, після розкривання діаметром до 7 см.
Екзоперидій (зовнішня оболонка) товстий (товщиною до 2 мм), щільний, тришаровий, повстистий, матовий, клейкуватий, спочатку кремовий, пізніше блідо-охряний, кремово-сірий з рожевуватим відтінком, коричнюватий, з прилиплим до поверхні сміттям, з внутрішнього боку сірувато-коричнюватий, при дозрівнанні розривається до половини або на третину спочатку на 4 – 5, пізніше на 8 – 12 загострених лопатей, які відгинаються до землі піднімаючи глебу над поверхнею, іноді простираються, надаючи плодовому тілу зірковидної форми. В вологу погоду пелюстки сильно вигинаються, піднімаючи глебу ще вище над землею, при цьому ніжка витягується.
Ендоперидій (внутрішня оболонка) гладкий, іноді покритий борошнистим нальотом, донизу шийковидно звужується, в вершині з видожено-конічним, складчасто-борознистим перистом, спочатку білуватий або сіруватий, пізніше буро-коричневий, при дозріванні утворює маленький отвір, з зубчастим краєм для вивільнення спорової маси.
Глеба (спороносний шар) приплюснуто-округла, спочатку білувата, пізніше темно-коричнева, при дозріванні порошиста.
Споровий порошок темно-коричневий або бурий. Спори 4-7,5 мкм, округлої форми, з бородавчастою поверхнею, коричневі.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з початку вересня до листопада, в хвойних ялинових та соснових лісах, на хвойній підстилці, ні піщаних ґрунтах, поодинці та невеликими групами.
Зустрічається на Правобережному Поліссі та в Правобережному Лісостепу.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 482 – 483