Galeropsis desertorum

Galeropsis desertorum Галеропсис пустельний
 
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Больбітієві (Bolbitiaceae)
Рід: Галеропсис (Galeropsis)
Повна назва: Galeropsis desertorum Velen. & Dvorák, 1930

Неїстівний

      Опис   

Шапка діаметром 0,25 – 0,5 см, висотою 1 – 3 см, тонка, спочатку видовжено-циліндрично-веретеновидна, звужена до вершини, з притисненим до ніжки краєм, пізніше видовжено-вузько-конусовидна, з гострю вершиною, з вільним, часто розірваним краєм. Поверхня шапки гола, поздовжньо-волокнисто-борозниста, спочатку рудувато-коричнювата, пізніше сіро-коричнювата.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вузькі, з численними анастомозами, спочатку сіруваті, пізніше буруваті, темно-коричневі, з закрученими краями.

Споровий порошок іржаво-коричнево-бурий. Спори 10-18 * 5-9 мкм, овальної, еліпсовидної або мигдалевидної форми, з гладкою поверхнею, з порою проростання, жовто-коричневі.

Ніжка висотою 2,5 – 8 см, діаметром 0,1 – 0,2 см, циліндрична, рівна або зігнута в нижній частині, порожниста, гладенька, темно-сіра.

М’якоть тонка, жорстка, білувато-сіра, без вираженого запаху.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до середини листопада, в цілинних степах, на піщаних пасовищах, в напівпустелях, в лісових насадженнях та в парках, на ґрунті.

Зустрічається в Правобережному Лісостепу та Лівобережному Злаковому Степу. Занесений до Червоної Книги України зі статусом “зникаючий”.


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 423 – 424
Galeropsis desertorum1