Entoloma euchroum
Синоніми і застарілі назви
- Leptonia euchroa (Pers.) P. Kumm., 1871
- Rhodophyllus euchrous (Persoon) Quélet, 1886
- Hyporrhodius euchrous (Pers.) J. Schröt., 1889
Опис
Шапка діаметром 1 – 5 см, спочатку конічно-випукла, напівсферична, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, з рівним, іноді надірваним краєм, з бугорком або увігнута посередині. Поверхня шапки радіально шовковисто-волокниста, в центрі дрібно-луската, шовковисто-блискуча, спочатку фіолетова, лілувато-синювата, синювато-сіра, сіро-бузкова, пізніше коричнева з синіми або фіолетовими відтінками.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки рідкі, фіолетові, сині, темно-голубі, фіолетово-сірі, фіолетово-коричневі, з темними яскраво-фіолетовими краями..
Споровий порошок рожевий. Спори 8-13 * 5- мкм, округлої або овальної форми, кутасті.
Ніжка висотою 2 – 7 см, діаметром 1 – 4 см, циліндрична, злегка розширена біля основи, рівна або слабо зігнута, ламка, порожниста, луската, поздовжньо волокниста, поздовжньо смугаста, того ж кольору, що й шляпка, з білуватим опушенням в нижній частині.
М’якоть тонка, ламка, блідо-голуба, або світло-бузкова, з борошнистим неприємним смаком та з запахом бузку або парфюмів.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з серпня до кінця вересня, в листяних та змішаних лісах, на старій, живій та мертвій, порослій мохом, деревині листяних порід, переважно на дубах, буках, вільхах, березах, горіхах, ясенах, на пеньках, в вологих місцях, рідко.
Дуже рідкісний вид, занесений до Червоних списків в багатьох країнах Європи.