Entoloma euchroum

Entoloma euchroum Ентолома яскравозабарвлена
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Ентоломові (Entolomataceae)
Рід: Ентолома (Entoloma)
Повна назва: Entoloma euchroum (Pers.) Donk, 1949

Неїстівний

    Синоніми і застарілі назви

  • Leptonia euchroa (Pers.) P. Kumm., 1871
  • Rhodophyllus euchrous (Persoon) Quélet, 1886
  • Hyporrhodius euchrous (Pers.) J. Schröt., 1889

    Опис

Шапка діаметром 1 – 5 см, спочатку конічно-випукла, напівсферична, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, з рівним, іноді надірваним краєм, з бугорком або увігнута посередині. Поверхня шапки радіально шовковисто-волокниста, в центрі дрібно-луската, шовковисто-блискуча, спочатку фіолетова, лілувато-синювата, синювато-сіра, сіро-бузкова, пізніше коричнева з синіми або фіолетовими відтінками.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки рідкі,  фіолетові, сині, темно-голубі, фіолетово-сірі, фіолетово-коричневі, з темними яскраво-фіолетовими краями..

Споровий порошок рожевий. Спори 8-13 * 5- мкм, округлої або овальної форми, кутасті.

Ніжка висотою 2  – 7 см, діаметром 1 – 4 см,  циліндрична, злегка розширена біля основи, рівна або слабо зігнута, ламка, порожниста, луската, поздовжньо волокниста, поздовжньо смугаста, того ж кольору, що й шляпка, з білуватим опушенням в нижній частині.

М’якоть тонка, ламка, блідо-голуба, або світло-бузкова, з борошнистим неприємним смаком та з запахом бузку або парфюмів.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до кінця вересня, в листяних та змішаних лісах, на старій, живій та мертвій, порослій мохом, деревині листяних порід, переважно на дубах, буках, вільхах, березах, горіхах, ясенах, на пеньках, в вологих місцях, рідко.

Дуже рідкісний вид, занесений до Червоних списків в багатьох країнах Європи.

Entoloma euchroum1 Entoloma euchroum3