Cyathus olla
Синоніми і застарілі назви
- Peziza ollaris Schaeff., 1774
- Peziza olla Batsch, 1783
- Cyathus bicolor Pers., 1800
- Cyathus ollaris (Schaeff.) Gray, 1821
- Cyathus complanatus DC.
- Peziza lentifera L., 1753
- Nidularia vernicosa Bull., 1790
- Nidularia campanulata With., 1792
- Cyathus dasypus Nees, 1820
- Nidularia fascicularis Schwein., 1832
- Cyathus umbrinus Rabenh., 1871
- Cyathus similis Cooke, 1879
- Nidularia heribaudii Har. & Pat., 1904
- Crucibulum albosaccum Lloyd, 1922
Опис
Плодові тіла висотою 1 – 1,5 см, діаметром 0,6 – 1,2 см, спочатку яйцевидної форми, пізніше обернено-дзвониковидної або обернено-конусовидної форми, з відігнутим краєм, всередині плодових тіл містяться перидіоли. Поверхня плодових тіл ззовні спочатку притиснуто-волокниста, пізніше майже гола, сіра, охряно-коричнева, темно-коричнева, свинцево-коричнева, майже чорна, зсередини гладенька або замшева, блискуча, свинцево-сіра, коричнева. Плодове тіло вгорі спочатку закрите тоненькою, перетинчастою, кремовою або коричнюватою мембраною, яка при дозріванні руйнується та зникає.
Перидіоли (капсули з спорами) діаметром 2 – 3,5 мм, висотою 7 мм, спочатку округлої, пізніше сочевицевидної форми, блискучі, сірі, темно-коричневі, майже чорні, з довгим білуватим шнуром.
Споровий порошок білий. Спори 12-13,5 * 6-8 мкм, яйцевидної або еліпсовидної форми, з округлою верхівкою і відтягнутим носиком, з гладкою поверхнею, безбарвні.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з травня до жовтня, в листяних та змішаних лісах, в садах та парках, на луках та пасовищах, в садах та на городах, на гною, на гнилій деревині, на обробленій деревині, на опалих гілках, на ґрунті, на гнилій соломі, на інших рослинних залишках, групами.
Розповсюджений на Правобережному та Лівобережному Поліссі, в Правобережному Лісостепу, в Розтоцько-Опільських Лісах, в Карпатах.
Схожі види
Келишок гнойовий (Cyathus stercoreus), має більш вузьке конусовидне плодове тіло, волохату зовнішню поверхню, та темнішу внутрішню поверхню.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 489 – 499