Cortinarius vernus

Cortinarius vernus2 Павутинник весняний
 
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Павутинникові (Cortinariaceae)
Рід: Павутинник (Cortinarius)
Повна назва: Cortinarius vernus H. Lindstr. & Melot, 1994

Неїстівний

        Опис   

Шапка діаметром  1 4 см, спочатку напівсферична або дзвониковидна, з підігнутим краєм, пізніше розпростерта, з бугорком посередині, з опущеним, іноді посіченим краєм. Поверхня шапки гігрофанна, в вологу погоду темно-червоно-бура, в суху – червонувато-бура, червонувато-сірувато-коричнева, темніша посередині, шовковисто-волокниста, блискуча, з світлими залишками павутинистого покривала на краях.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки середньої густоти, широкі, прирослі виїмкою, спочатку світло-коричневі, пізніше червонувато-коричневі.

Споровий порошок іржаво-коричневий. Спори 7-9 * 4,5-6 мкм, еліпсовидної або мигдалевидної форми, з бородавчастою поверхнею.

Ніжка висотою 2 – 6 см, діаметром 0,3 – 0,6  см, циліндрична, з невеликим булавовидним потовщенням біля основи, з швидко зникаючою кільцевидною зоною, червонувато-коричнева, часто покрита поздовжніми білими шовковистими волокнами.

М’якоть тонка, білувата або коричнювата, з м’яким смаком та з приємним запахом.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з квітня по червень, в лісах, парках, на відкритих ділянках, часто під осиками та березами, рідше під хвойними породами, в траві, на листяній підстилці, поодинці та групами.

Cortinarius vernus Cortinarius vernus1 Cortinarius vernus3