Cortinarius subpurpurascens

cortinarius subpurpurascens1 Павутинник багрянистий
 
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Павутинникові (Cortinariaceae)
Рід: Павутинник (Cortinarius)
Повна назва: Cortinarius subpurpurascens (Batsch) Fr., 1838

Неїстівний

     Синоніми і застарілі назви

  • Cortinarius purpurascens var. subpurpurascens (Batsch) Fr., 1838

    Опис   

Шапка діаметром   – 12 см, м’ясиста, спочатку напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, майже плоско-розпростерта, іноді з широким низьким бугорком посередині. Поверхня шапки гігрофанна, гладка, слизиста або клейка в вологу погоду, з віком іноді покрита тріщинами, червоно-сіра в центрі, світло-коричнева ближче до країв.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, прирослі виїмкою, спочатку білуваті або світло-фіолетові, пізніше фіолетові, з віком охряні.

Споровий порошок іржаво-бурий. Спори 5-6 * 9-10 мкм, еліпсовидної форми, з бородавчастою поверхнею.

Ніжка висотою 4 – 7 см, діаметром 1 – 2 см, циліндрична або булавовидна, з бульбоподібним потовщенням біля основи діаметром 2,5 – 3 см, суцільна, гладка, суха, спочатку лілова або фіолетова, з віком іржава, біля основи опушена білуватим або фіолетовим міцелієм.

М’якоть щільна, блідо-голубувата, світло-голубувато-лілова, на зрізі колір не змінює, при натисканні з’являються фіолетові або темно-червоні плями.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до початку жовтня, в листяних та змішаних лісах, з березами, поодинці та групами.


    Література

Павутинник порфироніжковий (Cortinarius porphyropus), має тоншу шапку, сірувато-коричневого або жовто-коричневого кольору, білу м’якоть, яка в місцях пошкодження набуває яскраво-фіолетового кольору, має неприємний запах, та росте в листяних лісах, з березами та дубами.

Павутинник різнобарвний (Cortinarius variіcolor), більший за розміром, має білувату ніжку, та білувату м’якоть з неприємним запахом, при натисканні буріє, але на зрізі колір не змінює.

Павутинник багряний (Cortinarius purpurascens), має більші за розміром плодові тіла, шапку коричневого, сірого, охряного кольорів з фіолетовим відтінком по краях, пластинки та ніжку з фіолетовим відтінком, м’якоть на зрізі стає пурпуровою.

Павутинник кривоногий (Cortinarius scaurus), має менші за розміром плодові тіла, зеленуваті пластинки та присутні зеленуваті відтінки в забарвленні ніжки, м’якоть на зрізі червоніє, проте ненадовго.

Павутинник великий (Cortinarius largus), має білу м’якоть, яка на зрізі колір не змінює, та біле павутинисте покривало.

cortinarius subpurpurascens cortinarius subpurpurascens2 cortinarius subpurpurascens3