Cortinarius odoratus

Cortinarius odoratus2 Павутинник пахучий
 
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Павутинникові (Cortinariaceae)
Рід: Павутинник (Cortinarius)
Повна назва: Cortinarius odoratus (M.M. Moser) M.M. Moser, 1967

Неїстівний

     Синоніми і застарілі назви

  • Phlegmacium odoratum Joguet ex M.M. Moser, 1960
  • Cortinarius joguetii Melot, 1989

    Опис   

Шапка діаметром 3 7  см, спочатку випукла, з підвернутим краєм, пізніше розпростерта. Поверхня шапки зелена, зелено-жовта, оливково-зелена, лимонно-жовта з зеленуватим відтінком, іноді з фіолетовим відтінком по краях, покрита врослими оливково-зеленими, чорнуватими, червоно-бурими волокнами.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки заокруглено прирослі, спочатку блідо-жовто-зелені, лимонні, пізніше оливково-сірі, рудо-жовті, з оливковим відтінком. Павутинисте покривало (кортина) жовтого кольору.

Споровий порошок іржаво-коричневий. Спори 9,5-12 * 5,5-6,5 мкм, мигдалевидної або лимоновидної форми, з грубо-бородавчастою поверхнею.

Ніжка висотою 4 – 7  см, діаметром 1 – 1,5 см, циліндрична, з різко відмежованим бульбоподібним потовщенням в основі, зелено-жовта.

М’якоть білувата, в молодих тіл іноді з фіолетовим відтінком в ніжці, з сильним стійким запахом борошна або черемухи, в пошкоджених місцях до запаху додається запах чорного перцю.

Неїстівний гриб, або їстівний з низькими харчовими якостями, харчової цінності немає через свою рідкісність.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до кінця жовтня, в листяних лісах, з грабами та буками. Рідкісний вид.


    Література

Павутинник жовто-зелений (Cortinarius xanthochlorus), має темно-зеленувато-жовту поверхню шапки, зеленувато-жовту м’якоть в ніжці, росте в широколистяних лісах, переважно під дубами.

Павутинник чорно-зелений (Cortinarius atrovirens), має темно-оливково-зелену, або чорно-зелену поверхню шапки, зелено-жовту м’якоть, з значно слабшим запахом, ніж в Павутинника пахучого, та росте переважно під ялинами, в хвойних лісах.

Павутинник блискучий (Cortinarius splendens), має шляпки забарвлені від сірчаного, до яскраво-хромово-жовтого кольору, м’якоть з відтінком, такого ж кольору, запах свіжо спеченого хліба, та росте переважно в ялинових лісах.

Павутинник лимонно-жовто-ліловий (Cortinarius citrinolilacinus), має фіолетово-лілові, або сіро-фіолетові пластинки, м’якоть білуватого кольору.

Павутинник лимонно-жовтий (Cortinarius citrinus), має яскраво-оливкову, яскраво-жовту, або лимонно-жовту поверхню шапки, м’якоть з слабким запахом свіже спеченого хліба.

Павутинник оливковий (Cortinarius cotoneus), має повстисту, або густо покриту дрібними лусочками поверхню шапки, яскраво-оливково-жовтого, або оливково-жовто-зеленого кольору, білувату, чи блідо-оливково-жовту м’якоть з запахом редьки, та росте в листяних лісах, утворює мікоризу з дубами, буками, липами, ліщиною.

Cortinarius odoratus1 Cortinarius odoratus3