Cortinarius collinitus

Cortinarius collinitus Павутинник прямий
 (Павутинник забруднюючий, Павутинник рудий, Павутинник голубоногий)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Павутинникові (Cortinariaceae)
Рід: Павутинник (Cortinarius)
Повна назва: Cortinarius collinitus (Sowerby) Gray, 1821

Їстівний, 4 категорія

     Синоніми і застарілі назви

  • Myxacium collinitum (Sowerby) P. Kumm., 1871

    Опис   

Шапка діаметром 2 – 12 см, спочатку напівсферична, тупоконусовидна, дзвониковидна, з підігнутим краєм, щільно закрита знизу павутинистим покривалом, пізніше випукла, випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, іноді з бугорком посередині, з опущеним, хвилястим краєм. Поверхня шапки гола, слизиста, клейка, світло-оранжева, оливково-руда, охряно-коричнева, червоно-бура, охряно-жовта, в центрі рудувато-коричнева, темно-бура, червоно-коричнева, іноді оранжева, з віком іноді з чорно-коричневими плямами в центрі, в суху погоду вицвітає до блідо-жовтої, в центрі до охряної.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки середньої густоти, прирослі зубцем, спочатку блідо-голубуваті, синювато-лілуваті, світло-охряні, пізніше коричнюваті, іржаво-коричневі, глинисто-коричневі, в суху погоду блідокоричнюваті. Павутинисте покривало (кортина) щільне, слизисте, блідо-голубувате або біле.

Споровий порошок бурий. Спори 12-15 (20) * 7-9 мкм, веретеновидно-овальної форми, з пунктированою поверхнею.

Ніжка висотою 5 – 10 см, діаметром 0,7 – 1,2 см, циліндрична, злегка звужена до основи, іноді з невеликим кореневидним відростком, спочатку суцільна, пізніше порожниста, слизиста, вгорі блідо-лілова, білувата, нижче синювата, синювато-рудувата, синя, фіолетова, бурувата, з кількома іржаво-бурими пластівчастим поясками – залишками павутинистого покривала.

М’якоть щільна, білувата, кремова або жовтувата, в верхній частині ніжки іноді синювата, в нижній частині ніжки коричнювата або бурувата, без вираженого запаху.

Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до листопада, в хвойних, листяних та змішаних лісах, на вологих ділянках, з осиками, з соснами, в осичниках, поодинці та невеликими групами.

Зустрічається по всьому Поліссі, в Західному Лісостепу, в Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу, в Карпатах.


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 359 – 360
Cortinarius collinitus1 Cortinarius collinitus2 Cortinarius collinitus3