Coprinopsis acuminata
Синоніми і застарілі назви
- Coprinus atramentarius var. acuminatus Romagn., 1951
- Coprinus acuminatus (Romagn.) P.D. Orton, 1969
Опис
Шапка діаметром 5 – 10 см, спочатку яйцеподібна, видовжена з бугорком посередині, пізніше дзвониковидна, з бугорком посередині, з віком з нерівним, порваним краєм. Поверхня шапки волокниста, білувата, сіро-коричнева, в центрі гладка, гола, охряно-коричнева, з віком чорніє.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, вільні, ламкі, спочатку білі, пізніше сіро-коричневі, з віком чорні, розпливаються.
Споровий порошок буро-коричневий або чорний.
Ніжка висотою 6 – 13 см, діаметром 1 – 1,5 см, циліндрична, злегка розширена біля основи, з швидко зникаючим кільцем, порожниста, білувата. Кільце вузьке, швидко зникаюче, розташоване в нижній частині ніжки.
М’якоть м’яка, ламка, білувата, без смаку, та без вираженого запаху.
Умовно їстівний гриб 4 категорії, в молодому віці. Споживається лише молоді екземпляри (пластинки яких не почали чорніти), після 5-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим. При споживанні з алкоголем здатний викликати легкі харчові отруєння, що характеризуються болями в животі та нудотою.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до кінця жовтня, в лісах, в садах та парках, на гниючій деревині, на залишках трухлявої деревини, групами, рідко.