Coprinellus deminutus

Coprinellus_deminutus_10 Гнойовичок зменшений
 
Відділ:   Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас:   Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок:   Агарикальні (Agaricales)
Сім’я:   Псатиреллові (Psathyrellaceae)
Рід:   Гнойовичок (Coprinellus)
Повна назва:   Coprinellus deminutus (Enderle) L. Nagy, Házi, Vágvölgyi & Papp, 2011

Неїстівний

    Синоніми і застарілі назви

  • Coprinus deminutus Enderle, 2004

    Опис   

Шапка діаметром 0,5 – 1 см, спочатку еліпсовидна, пізніше дзвониковидна, розпростерта, в суху погоду майже лійковидна, напівпрозора, з віком в суху погоду з зірковидно розщепленим краєм, з віком в вологу погоду розпливається . Поверхня шапки біла, білувата, світло-сіра, блідо-кремова, кремово-біла світло-охряна, в центрі світло-коричнева, коричнева, радіально-борозниста, радіально-смугаста, покрита рідким пластівчастим зернистим нальотом – залишком покривала.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки рідкі, вільні, спочатку білуваті, пізніше блідо-коричневі, червонуваті, сірі, з білим краєм, з віком в суху погоду в’януть, в вологу розпливаються.

Споровий порошок чорний. Спори 6,2-10 * 4,4-6,2 мкм, широкоеліпсовидної або яйцевидної форми, з порою проростання, темно-коричневі.

Ніжка 1,5 – 6 см, діаметром 0,05 – 0,2 см, циліндрична, часто з невеликим бульбоподібним потовщенням біля основи, бліда, білувата, напівпрозора, гладка або злегка опушена.

М’якоть дуже тонка, ламка, напівпрозора, без вираженого запаху.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до кінця жовтня, на полях, серед стерні, на ґрунті, після дощів, поодинці та групами. Плодові тіла з’являються вночі, та повністю зникають вже до опівдня.

Зустрічається на Правобережному Поліссі та в Правобережному Лісостепу. Занесений до Офіційного переліку рідкісний рослин Київської області.



Галерея

Coprinellus_deminutus_11 Coprinellus_deminutus_12 Coprinellus_deminutus_13
Coprinellus_deminutus_14 Coprinellus_deminutus_15 Coprinellus_deminutus_16
Coprinellus_deminutus_17 Coprinellus_deminutus_18 Coprinellus_deminutus_19

Автор фото: В. Шульга