Conocybe albipes
Синоніми і застарілі назви
- Bolbitius albipes G.H. Otth, 1871
- Conocybe apala var. albipes (G.H. Otth) Arnolds, 2003
- Conocybe lactea (J.E. Lange) Métrod, 1940
- Bolbitius lacteus J.E. Lange, 1940
Опис
Шапка діаметром 1 – 6 см, спочатку дзвониковидна, округло-конусовидна. Поверхня шапки радіально-складчаста до половини радіуса або і більше, в центрі гладенька, спочатку біла, жовтувата, в центрі кремова, бурувато-жовтувата.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, спочатку прирослі, пізніше вільні, з присутніми проміжними пластиночками, спочатку білуваті, жовтуваті, рудуваті, коричнюваті.
Споровий порошок іржаво-коричневий. Спори 11-16 * 7-10 мкм, еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, з порою проростання, іржаво-коричневі.
Ніжка висотою 5 – 12 см, діаметром 0,1 – 0,3 см, циліндрична, іноді злегка звужена біля вершини, з булавовидно потовщеною основою, порожниста, спочатку біла, пізніше кремова, покрита борошнистим або пластівчасто-борошнистим нальотом.
М’якоть тонка, ламка, білувата, в ніжці білувато-жовтувата, без вираженого запаху.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте на луках та пасовищах, в листяних лісах, в садах та парках, в лісових насадженнях, на пустирях, на узбіччях, на відкритих ділянках, серед трави, поодинці та групами.
Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Лівобережному Злаковому Степу, в Розтоцько-Опілських Лісах.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 421