Clitocybe Vibecina

Clitocybe vibecina

Говорушка Сірувата

 

 Родина: Tricholomataceae

Вид: Пластинчаті

Неїстівний

   Шляпка діаметром 2 – 5 см, спочатку випукла, пізніше пласка, плоско-ввігнута, іноді лійкоподібна. Поверхня суха, гладка, без нальоту (крім молодих екземплярів), в вологу погоду блискуча, при висиханні – зморщена, сіро-коричневого кольору в вологу погоду, та сіро-бежева в суху. Середина шляпки завжди темніша. З віком поверхня вицвітає до світло-коричневого чи сірого кольору.

   Пластинки середньої густоти, нерозгалужені, набігають на ніжку,  блідо-сіро-бурі в вологу погоду, та сіруваті в суху.

   Споровий порошок білий.

   Ніжка висотою 2 -7 см, діаметром 2 – 5 см, циліндрична, рівна, тверда, суха, гладка, біля шляпки з слабким борошняним нальотом, біля ніжки опушена, спочатку суцільна, пізніше пустотіла, в вологу погоду, того ж кольору, що й шляпка, в суху погоду – буріє, стає темнішою за пластинки та шляпку.

   М’якоть тонка, еластична, або ламка, білувата, або блідо-сіро-бежева, з борошняним або затхлим борошняним запахом, з неприємним смаком прогірклого борошна.

   Росте на рідколіссі хвойних лісів, та іноді в листяних, на хвойній підстилці, на залишках перетрухлої соснової кори, поодинці, групами, великими групами, може утворювати “відьмині кільця”. Схожа на Говорушку Слабопахучу, в якої шляпка покрита білуватим чи сіруватим нальотом, край шляпки не зазубрений, ніжка коротша, та на Говорушку Слабозабарвлену, яка не має борошняного запаху, та росте переважно на листяній підстилці.

    Неїстівний гриб.

Clitocybe vibecina1 Clitocybe vibecina2 Clitocybe vibecina3