Clitocybe nebularis, Клітоцибе сірий, Говорушка сіра
Синоніми і застарілі назви
- Gymnopus nebularis (Batsch) Gray, 1821
- Omphalia nebularis (Batsch) Quél., 1886
- Lepista nebularis (Batsch) Harmaja, 1974
- Clitocybe stenophylla P. Karst., 1881
- Clitocybe robusta Peck, 1896
- Clitocybe nebularis var. alba Bataille, 1911
- Clitocybe oreades Murrill, 1913
Опис
Шапка діаметром 5 – 15 (30) см, спочатку випукла, з загнутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, іноді злегка увігнута, з тупим бугорком посередині, з опущеним або прямим краєм. Поверхня шапки гола, гладка, в суху погоду сіро-коричнева, попелясто-сіра, з світлішими краями, з білим, матовим, восковим нальотом, в вологу погоду – жовто-коричнева, з світлими краями.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, злегка спускаються на ніжку, спочатку білі, з рожевим відтінком, пізніше брудно-жовтуваті.
Споровий порошок білий. Спори 6-7(9) * 3-4,5 мкм, еліпсовидної форми.
Ніжка висотою 4 – 8 (12) см, діаметром 1 – 4 см, товста, спочатку булавовидна, пізніше циліндрична, розширена біля основи, щільна, волокниста, з віком майже гладенька, спочатку суцільна, пізніше порожниста, білувата або сірувата.
М’якоть товста, м’ясиста, в ніжці рихла, водяниста, біла, добра на смак, з приємним фруктовим або борошняним запахом, який посилюється під час відварювання.
Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання (відвар злити), вареним, смаженим, маринованим. Читати детальніше про приготування говорушок сірих.
Середовище і розповсюдження
Росте з початку серпня до листопада, в листяних, хвойних та змішаних лісах, з соснами, ялинами, дубами та березами, переважно в низинах, на лісовій підстилці, поряд з гниючими гілками, іноді на світлих ділянках, рідко в садах, парках, групами.
Розповсюджений на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, та в Карпатах.
Галерея