Infundibulicybe gibba
Синоніми і застарілі назви
- Omphalia gibba (Pers.) Gray, 1821
- Clitocybe membranacea (Vahl) Sacc., 1887
- Clitocybe infundibuliformis α gibba (Pers.) Sacc., 1887
- Clitocybe gibba (Pers.) P. Kumm., 1871
- Clitocybe australis Murrill, 1944
Опис
Шапка діаметром 3 – 8 (15) см, спочатку випукло-увігнута, з бугорком посередині, пізніше увігнуто-розпростерта, глибоко лійковидна, з тонким, опущеним або прямим, іноді хвилястим або лопатевим краєм. Поверхня шапки суха, гола, рудувато-кремова, охряно-жовта, блідо-оранжева, жовто-оранжева, палева, червонувато-охряна, світло-коричнювато-червона, з віком вицвітає до жовтуватої.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вузькі, спускаються на ніжку, спочатку білі або білуваті, пізніше того ж кольору, що й поверхня шапки.
Споровий порошок білий. Спори 3-8,5 * 3-6 мкм, еліпсовидної форми.
Ніжка висотою 3 – 8 см, діаметром 0,5 – 1.2 см, циліндрична, рівна або злегка потовщена чи звужена до основи, щільна, спочатку суцільна, пізніше порожниста, гола, біла, білувата або кольору шляпки.
М’якоть тонка, щільна, тверда, біла, з приємним гострим запахом.
Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 20-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим. Споживаються лише шляпки, ніжки тверді, непридатні для споживання.
Середовище і розповсюдження
Росте з початку липня, до кінця жовтня, в хвойних та змішаних лісах, на лісових галявинах, на листяній та хвойній підстилці, на грунті, групами, іноді великими групами.
Розповсюджений по всьому Поліссі, в Лівобережному Лісостепу, по всьому Злаково-лучному Степу, та в Карпатах.
Галерея