Clitocybe dealbata

Clitocybe_dealbata_0 Клітоцибе вибілений
 (Говорушка вибілена, Клітоцибе знебарвлений)
Відділ:   Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас:   Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок:   Агарикальні (Agaricales)
Сім’я:   Рядовкові (Tricholomataceae)
Рід:   Клітоцибе (Clitocybe)
Повна назва:   Clitocybe dealbata (Sowerby) P. Kumm., 1871

Надзвичайно отруйний

    Синоніми і застарілі назви

  • Omphalia dealbata (Sowerby) Quélet, 1886

    Опис   

Шапка діаметром 2 – 4 см, спочатку випукла, випукло-розпростерта, з підігнутим краєм, пізніше плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, іноді майже лійковидна, з опущеним або прямим, іноді хвилястим краєм. Поверхня шапки гола, гладка, суха, шовковиста, блискуча, в вологу погоду клейкувата, біла, з сірими концентричними зонами по краях, іноді жовтувато-біла.

Гіменофор пластинчастий.  Пластинки густі, вузькі, злегка спускаються на ніжку, густі, вузькі, білуваті, того ж кольору, що й поверхня шапки.

Споровий порошок білий. Спори 4-6 * 2,5-4 мкм, овальної форми.

Ніжка висотою 3 – 6 см, діаметром 0,3 – 0,7 см, тонка, циліндрична, іноді звужена до основи, суцільна, волокниста, біло-повстиста, кремова з рожевим відтінком.

М’якоть тонка, щільна, біла, приємна на смак, з слабким борошняним запахом.

Надзвичайно отруйний гриб. Містить мускарин, викликає тяжкі, іноді смертельні отруєння. Отруєння проявляються вже через 15 – 20 хвилин, після вживання гриба, та характеризуються такими симптомами, як підвищене слиновиділення, пітливість, сльозотеча, при більших дозах прийому – пониження артеріального тиску, ослаблення серцевого ритму, погіршення дихання, пронос. Симптоми зникають через 2 години, при споживанні в великих кількостях – можливі летальні випадки.


    Середовище і розповсюдження

Росте з вересня до листопада, в листяних та змішаних лісах, в лісових насадженнях, на відкритих галявинах, серед чагарників, часто біля верб, на лугах, на пасовищах, на трав’янистих ділянках, на лісовій підстилці, на грунті, групами, часто утворює “відьмині кільця”.

Розповсюджений на Правобережному Поліссі, в Лівобережному Лісостепу, в Правобережному та Лівобережному Злаково-лучному Степу.    Галерея

Clitocybe_dealbata_1 Clitocybe_dealbata_2 Clitocybe_dealbata_3
Clitocybe_dealbata_4 Clitocybe_dealbata_5 Clitocybe_dealbata_6
Clitocybe_dealbata_7 Clitocybe_dealbata_8 Clitocybe_dealbata_9

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я., Єлін Ю. Я., Коз’яков С. М. Гриби: їстівні, умовно істівні, неїстівні, отруйні. — К.: Урожай, 1979. – с. 189