Clavaria fragilis
Синоніми і застарілі назви
- Clavaria eburnea Pers., 1801
- Clavaria eburnea var. fragilis (Holmsk.) Pers., 1801
- Clavaria cylindrica Bull., 1790
- Clavaria vermicularis Sw., 1811
- Clavaria alba Pers., 1818
- Clavaria solida Gray, 1821
- Clavaria pistilliforma Pers., 1822
- Clavaria corynoides Peck, 1879
- Clavaria simplex P. Karst., 1882
- Clavaria gracilior Britzelm., 1891
- Clavaria muelleri Berk. ex Cooke, 1891
- Clavaria nivea Quél., 1901
Опис
Плодові тіла висотою 2 – 15 см, діаметром 0,3 – 0,5 см, циліндричної або видовжено-веретеновидної форми, часто зігнуті або звивисті, стрункі, нерозгалужені, біля основи звужені, дуже ламкі, спочатку суцільні, пізніше з порожниною, з гладкою, з віком зморшкуватою, поздовжньо-борознистою поверхнею, спочатку білі, світло-кремові, з жовтуватою гострою, іноді роздвоєною верхівкою, пізніше блідо-жовті, ростуть тісними скупченими групами (пучками) по 20 – 30 шт., проте між собою не зростаються, іноді поодинці.
Ніжка слабо виражена, без чіткого відмежування.
Споровий порошок білий. Спори 4,5-7 * 2,5-4 мкм, еліпсовидної або мигдалевидної форми, з гладенькою поверхнею, іноді з каплями, безбарвні.
М’якоть тонка, ламка, біла, без вираженого запаху.
Їстівний гриб 4 категорії, з низькими харчовими якостями. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим. В народній медицині екстракт з Клаварії ламкої використовується як протипухлинний засіб.
Середовище і розповсюдження
Росте з серпня до жовтня, в хвойних та змішаних лісах, на відкритих ділянках, на узліссях, на вирубах, переважно з соснами, на піщаних ґрунтах, на ґрунті.
Зустрічається на Правобережному Поліссі та в Розтоцько-Опільських Лісах.
Галерея
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, Г. Г. Радзієвський, С. В. Шевченко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 1. – К. : Наук. думка, 1972. – с. 66
Посилання на сторінку
Шульга В.М. Клаварія ламка (Clavaria fragilis) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL: http://gribi.net.ua/clavaria-fragilis