Ciboria batschiana

Ciboria_batschiana_0 Циборія Бача
Відділ: Аскомікотові гриби (Ascomycota)
Клас: Леоціоміцети (Leotiomycetes)
Порядок: Гелоціальні (Helotiales)
Сім’я: Склеротінієві (Sclerotiniaceae)
Рід: Циборія (Ciboria)
Повна назва: Ciboria batschiana (Zopf) N.F. Buchw., 1947

Неїстівний

    Синоніми і застарілі назви

  • Ciboria pseudotuberosa Rehm, 1872
  • Hymenoscyphus pseudotuberosus (Rehm) W. Phillips, 1887
  • Sclerotinia batschiana Zopf, in Sydow, 1880
  • Sclerotinia pseudotuberosa (Rehm) Rehm, 1885
  • Stromatinia pseudotuberosa (Rehm) Boud., 1907

    Опис  

Плодові тіла діаметром 0,2 – 2 см, спочатку округлі, пізніше блюдцевидні, лійковидні, увігнуті в центрі, з віком плоскі, дисковидні, з хвилястим краєм, на ніжці, темно-жовті, темно-коричневі, пурпурово-коричневі, темно-коричневі з фіолетовими відтінком. Гіменіальний шар гладенький, того ж кольору, що й плодове тіло, розташований на внутрішній поверхні блюдця.

Споровий порошок білий. Аски 120-150 * 6-9 мкм, циліндрично-булавовидної форми. Спори 8-10 * 5-6 мкм, видовжено-еліпсовидної або яйцевидної форми, безбарвні.

Ніжка висотою 0,3 – 3 см, діаметром 1 – 1,5 мм, вгорі діаметром до 3 мм, звужується донизу, того ж кольору, що й блюдце.

Неїстівний гриб.


   Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до кінця жовтня, на минулорічних опалих жолудях дуба та плодах каштана, на опалих жолудях занурених в грунт, поодинці та групами.

Зустрічається на Правобережному та Західному Поліссі, в Правобережному та Західному Лісостепу, в Правобережному та Лівобережному Злаково-Лучному Степу, в Розтоцько-Опільських Лісах, в Карпатах та на Прикарпатті.    Галерея

Ciboria_batschiana_1 Ciboria_batschiana_2 Ciboria_batschiana_3
Ciboria_batschiana_4 Ciboria_batschiana_5 Ciboria_batschiana_6
Ciboria_batschiana_7 Ciboria batschiana / Циборія Бача Ciboria_batschiana_9

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / С. Ф. Морочковський, М. Я. Зерова, З. Г. Лавітська, М. Ф. Смітська // Аскоміцети. – Т. 2, – К. : Наук. думка, 1969. – с. 381.
  • Buchwald N. F. Sclerotiniaceae Daniae. En floristisk-systematisk Oversigt over de i Danmark fundne Knoldbægersvampe. // Friesia. — 1947. — V. 3 (4). — P. 235–330.
  • Maria Alicja Chmiel: Checklist of Polish Larger Ascomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów workowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2006.