Chroogomphus rutilus, Мокруха пурпурова

Chroogomphus_rutilus_10 Мокруха пурпурова
(Мокруха слизька) 
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Болетальні (Boletales)
Сім’я: Мокрухові (Gomphidiaceae)
Рід: Хроогомфус (Chroogomphus)
Повна назва: Chroogomphus rutilus (Schaeff.) O.K. Mill., 1964

Їстівний, 3 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Cortinarius rutilus (Schaeff.) Gray, 1821
  • Gomphidius rutilus (Schaeff.) S. Lundell, 1937

    Опис

Шапка діаметром 5 – 12 см, м’ясиста, спочатку конічно-заокруглена, з закрученим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з бугорком посередині, з опущеним краєм. Поверхня шапки гладка, блискуча, в молодих екземплярів та в вологу погоду слизька, світло-коричнева, пурпурово-коричнева, лілувато-пурпурова, лілово-червона, цегляно-червона, рудувата..

Гіменофор пластинчастий. Пластинки товсті, рідкі, спускаються на ніжку, легко відокремлюються від шляпки, спочатку охряно-рожеві, пізніше пурпурово-коричневі, коричневі, з віком брудно-бурі, чорні, в молодих екземплярів повністю закриті слизистим покривалом.

Споровий порошок темно-коричневий, оливково-чорний, майже чорний. Спори 17-23 * 6-7 мкм, видовжено-веретеновидно-овальної форми.

Ніжка висотою 5 -10 см, діаметром 0,5 – 2 см, циліндрична, звужена до основи, іноді викривлена, суцільна, клейкувата, в верхній частині з темними кільцеподібними залишками покривала, які з віком зникають, жовто-коричнювата, червоно-коричнювата.

М’якоть м’ясиста, жовтувата, оранжево-жовта, рожево-жовта, в основі ніжки – оранжева, на зрізі набуває рожевого відтінку, при відварюванні темніє, без вираженого запаху. 

Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим. Перед приготуванням шкірочка зі шапки знімається. Після відварювання гриб забарвлюється в пурпуровий колір.


    Середовище і розповсюдження

Росте з початку серпня до кінця вересня, в хвойних та змішаних лісах, молодих лісових посадках, узліссях, з соснами та модринами, поодинці та невеликим групами, утворює мікоризу з соснами та модринами.

Зустрічається майже по всій території України.    Галерея

Chroogomphus_rutilus_11 Chroogomphus_rutilus_12 Chroogomphus_rutilus_13
Chroogomphus_rutilus_14 Chroogomphus_rutilus_15 Chroogomphus_rutilus_16
Chroogomphus_rutilus_17 Chroogomphus_rutilus_18 Chroogomphus_rutilus_19

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 43