Chroogomphus rutilus, Мокруха пурпурова
Синоніми і застарілі назви
- Cortinarius rutilus (Schaeff.) Gray, 1821
- Gomphidius rutilus (Schaeff.) S. Lundell, 1937
Опис
Шапка діаметром 5 – 12 см, м’ясиста, спочатку конічно-заокруглена, з закрученим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з бугорком посередині, з опущеним краєм. Поверхня шапки гладка, блискуча, в молодих екземплярів та в вологу погоду слизька, світло-коричнева, пурпурово-коричнева, лілувато-пурпурова, лілово-червона, цегляно-червона, рудувата..
Гіменофор пластинчастий. Пластинки товсті, рідкі, спускаються на ніжку, легко відокремлюються від шляпки, спочатку охряно-рожеві, пізніше пурпурово-коричневі, коричневі, з віком брудно-бурі, чорні, в молодих екземплярів повністю закриті слизистим покривалом.
Споровий порошок темно-коричневий, оливково-чорний, майже чорний. Спори 17-23 * 6-7 мкм, видовжено-веретеновидно-овальної форми.
Ніжка висотою 5 -10 см, діаметром 0,5 – 2 см, циліндрична, звужена до основи, іноді викривлена, суцільна, клейкувата, в верхній частині з темними кільцеподібними залишками покривала, які з віком зникають, жовто-коричнювата, червоно-коричнювата.
М’якоть м’ясиста, жовтувата, оранжево-жовта, рожево-жовта, в основі ніжки – оранжева, на зрізі набуває рожевого відтінку, при відварюванні темніє, без вираженого запаху.
Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим. Перед приготуванням шкірочка зі шапки знімається. Після відварювання гриб забарвлюється в пурпуровий колір.
Середовище і розповсюдження
Росте з початку серпня до кінця вересня, в хвойних та змішаних лісах, молодих лісових посадках, узліссях, з соснами та модринами, поодинці та невеликим групами, утворює мікоризу з соснами та модринами.
Зустрічається майже по всій території України.
Галерея