Choiromyces meandriformis

Choiromyces-meandriformis Трюфель білий
(Хойроміцес жилкуватий) 
Відділ: Аскомікотові гриби (Ascomycota)
Клас: Пецицоміцети (Pezizomycetes)
Порядок: Пецицальні (Pezizales)
Сім’я: Трюфелеві (Tuberaceae)
Рід: Хойроміцес (Choiromyces)
Повна назва: Choiromyces meandriformis Vittad., 1831

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Rhizopogon meandriformis (Vittad.) Corda, 1854
  • Rhizopogon albus Corda, 1841

    Опис  

Плодові тіла діаметром 5 – 15 см, вагою до 200 – 500 г, бульбовидні, округло-приплюснуті, з волокнистою поверхнею, білуваті, жовтуваті або жовто-бура.

Аски 120-180 * 35-70 мкм, булавовидної форми, на ніжці. Спори діаметром 16 * 21 мкм, округлої форми, щетинисті, блідо-жовті.

М’якоть щільна, туга, борошниста, спочатку білувата, пізніше світло-жовтувата, з віком жовто-бура, з бурими плямами, схожа на м’якоть картоплі, з темними прожилками та  лабіринтовидними звивистими ходами, з сильним, специфічним, м’ясним, з віком неприємним запахом, з горіховим смаком.

Їстівний гриб 4 категорії, або умовно їстівний. В багатьох країнах Європи вважається делікатесом, однак і відомі факти легких шлунково-кишкових отруєнь від вживання гриба.


   Середовище і розповсюдження

Росте з кінця липня до кінця жовтня, в листяних, хвойних та змішаних лісах, в молодих лісових насадженнях або на відкритих ділянках, переважно з соснами, березами, осиками, горіхами, на піщаних та глинистих ґрунтах, в ґрунті, на глибині 3 – 10 см або під самою поверхнею, рідко.

Зустрічається на Правобережному та Лівобережному Поліссі, в Карпатах.    Галерея

Choiromyces meandriformis1 Choiromyces meandriformis2 Choiromyces meandriformis3

    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / С. Ф. Морочковський, М. Я. Зерова, З. Г. Лавітська, М. Ф. Смітська // Аскоміцети. – Т. 2, – К. : Наук. думка, 1969. – с. 458

    Посилання на сторінку

Шульга В.М. Трюфель білий (Choiromyces meandriformis) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL: http://gribi.net.ua/choiromyces-meandriformis