Calvatia utriformis
Синоніми і застарілі назви
- Lycoperdon utriforme Bull., 1790
- Bovista utriformis (Bull.) Fr., 1829
- Utraria utriformis (Bull.) Quél., 1873
- Handkea utriformis (Bull.) Kreisel, 1989
- Lycoperdon gemmatum Schaeff., 1774
- Lycoperdon echinatum Schaeff., 1774
- Lycoperdon areolatum Schaeff., 1774
- Lycoperdon caelatum Bull., 1789
- Lycoperdon quadricorne Sw., 1814
- Bovista favosa Rostk., 1839
- Bovista officinarum Rostk., 1839
- Lycoperdon sinclairii Berk., 1887
- Calvatia hungarica Hollós, 1904
Опис
Плодові тіла широко-округло-овальної або коротко-широко-булавовидної, іноді майже округлої форми, діаметром 4 – 16 см, в верхній частині міститься глеба, в нижній стерильна тканина, з довгою кореневою тяжкою в основі.
Екзоперидій (зовнішня оболонка) товстий, спочатку білий, гладенький, пізніше брудно-білий, сірувато-коричнюватий, нерівномірно горбистий, при дозріванні плодового тіла, руйнується, розпадається і зникає.
Ендоперидій (внутрішня оболонка) тонкий, щільний, гладенький, сірувато-коричнюватий, при дозріванні руйнується і розпадається в верхній частині плодового тіла, в нижній залишається.
Глеба камерна, спочатку біла, з приємним грибним запахом, пізніше оливково-жовта, коричнева, сіра, сіро-коричнева, розташована на розвиненій, іноді слабо розвиненій стерильній тканині, при дозріванні порошиста.
Споровий порошок темно-коричневий. Спори 3,5-5,5 мкм, округлої або широкоовальної форми, з гладкою поверхнею, спочатку оливкові, пізніше червонувато-коричневі.
Їстівний гриб 4 категорії, в молодому віці (поки м’якоть не почала темніти). Споживаються смаженим, без попереднього відварювання. В народній медицині використовується як кровоспиняючий засіб.
Середовище і розповсюдження
Росте з травня до вересня, в листяних, хвойних та змішаних лісах, на відкритих освітлених галявинах, на узліссях, в садах та парках, на луках та пасовищах, на полях, на різного типу ґрунтах, на ґрунті.
Зустрічається по всій території України.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 473