Calvatia gigantea
Синоніми і застарілі назви
- Lycoperdon giganteum Batsch, 1786
- Bovista gigantea (Batsch) Gray, 1821
- Langermannia gigantea (Batsch) Rostk., 1839
- Globaria gigantea (Batsch) Quél., 1873
- Lasiosphaera gigantea (Batsch) F. marda, 1958
- Lycoperdon bovista L., 1753
Опис
Плодові тіла діаметром 10 – 30 (60) см, вагою 1 – 4 кг (зафіксовані екземпляри вагою до 25 кг), округлої або приплюснуто-округлої, іноді яйцевидної форми, наземні, з кореневидними тяжками, з слабо розвиненою стерильною тканиною біля основи.
Екзоперидій (зовнішня оболонка) тонкий, спочатку білий, гладенький, пізніше жовтуватий, коричневий, з різними відтінками, бурий, при дозріванні руйнується на частини неправильної форми та розпадається, біля основи плодового тіла залишаються фрагменти.
Ендоперидій (внутрішня оболонка) товстий, спочатку білий, гладенький, пізніше жовто-коричневий, далі буро-коричневий, крихкий, при дозріванні розривається і розпадається до самої основи.
Глеба (м’якоть) спочатку камерна, біла, сироподібна, пізніше жовтувата, зеленувата, оливково-коричнева, пастоподібна, при дозріванні мочалкоподібна, порошиста.
Споровий порошок темно-коричневий. Спори 3,3-6 мкм, округлої форми, з гладкою або шершавою поверхнею, темно-коричневі.
Їстівний гриб 4 категорії, в молодому віці (доки м’якоть не почала зеленіти). Використовується без попереднього відварювання або після 5-ти хвилинного відварювання, смаженим, вареним.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до кінця вересня, в листяних, хвойних та змішаних лісах, на луках та пасовищах, в лісових насадженнях, в садах та парках, на полях, серед кущів, на ґрунті, поодинці та невеликими (по кілька плодових тіл) групами, рідко. Висушені плодові тіла можна зустріти на протязі всього року, а також весною наступного року.
Зустрічається по всій Україні.
Галерея