Calvatia cyathiformis
Синоніми і застарілі назви
- Calvatia fragilis (Quél.) Morgan, 1890
- Lycoperdon cyathiforme Bosc, 1811
- Lycoperdon fragile Vittad., 1843
- Utraria fragilis Quél., 1886
Опис
Плодові тіла діаметром 3 – 8 (18) см, висотою 4 – 10 (30) см, округлої, приплюснуто-округлої, іноді коротко-широко-булавовидної форми.
Екзоперидій (зовнішня оболонка), тонкий, білий, при дозріванні руйнується і майже повністю зникає.
Ендоперидій (внутрішня оболонка) гладенький, спочатку білий, пізніше з фіолетовим відтінком, при дозріванні розривається і частково зникає, біля основи плодового тіла залишається фрагментами.
Глеба камерна, біля основи на тонкій стерильній тканині, спочатку біла, пізніше буро-фіолетова, чорнувато-фіолетова, при дозріванні порошиста.
Споровий порошок темно-коричневий. Спори 6-8 мкм, округлої форми, з шипуватою поверхнею, лілуваті або темно-пурпурові.
Їстівний гриб 4 категорії, в молодому віці (поки м’якоть не почала темніти). Споживаються смаженим, без попереднього відварювання.
Середовище і розповсюдження
Росте в листяних, хвойних та змішаних лісах, на узліссях та лісових галявинах, в цілинних степах та напівпустелях, на різних типах ґрунтів, на ґрунті.
Зустрічається на Лівобережному Поліссі, в Правобережному Лісостепу, в Правобережному та Лівобережному Злаково-Лучному Степу.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 471