Butyriboletus regius, Боровик королівський

Butyriboletus_regius_0 Боровик королівський
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Болетальні (Boletales)
Сім’я: Болетові (Boletaceae)
Рід: Бутіріболет (Butyriboletus)
Повна назва: Butyriboletus regius (Krombh.) D. Arora & JL Frank, 2014

Їстівний, 1 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Boletus regius Krombh., 1832
  • Dictyopus appendiculatus var. regius (Krombh.) Quél., 1886
  • Suillus regius (Krombh.) Kuntze, 1898

    Опис

Шапка діаметром 6 – 15 (20) см, спочатку напівсферична, пізніше випукла, випукло-розпростерта, подушковидно-розпростерта, розпростерта, з вм’ятиною посередині. Поверхня шапки спочатку повстисто-волокниста, пізніше гладка, суха, іноді покривається тріщинами, в вологу погоду клейкувата, рожева, червона, коричнювато-червона, фіолетово-червона, коричнево-червона, з віком вицвітає.

Гіменофор трубчастий, прирослий виїмкою, майже вільний. Трубочки довжиною 1 – 3 см. Пори дрібні, округлі, спочатку жовті, золотисто-жовті, пізніше зеленувато-жовті, оливково-жовті.

Споровий порошок оливково-бурий. Спори 11-15(17) * 4-5 мкм, веретеновидної або циліндрично-веретеновидної форми, з гладкою поверхнею.

Ніжка висотою 5 – 10 (15) см, діаметром 2 – 6 см, надута,  булавовидна, з бульбовидним потовщенням біля основи, на кінці потоншена, лимонно-жовта, біля основи часто червонувата, з жовтою сіточкою в верхній частині.

М’якоть щільна, яскраво-жовта, під шкіркою та в основі ніжки червонувата, на зрізі слабо синіє або голубіє, з приємним запахом та смаком.

Їстівний гриб 1 категорії. Використовується вареним, смаженим, маринованим.


     Середовище і розповсюдження

Росте з червня до вересня, в листяних лісах, переважно з буками та дубами, на вапнякових ґрунтах, поодинці та групами, рідко.

Рідкісний вид. Занесений до Червоної Книги України зі статусом “зникаючий”. Зустрічається в Закарпатській, Полтавській, Черкаській та Донецькій областях



     Галерея
Butyriboletus_regius_1 Butyriboletus_regius_2 Butyriboletus_regius_3

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 76 – 79
  • Єлін Ю. Я., Зерова М. Я., Лушпа В. І., Шабарова С. І. Дари лісів. — Київ : Урожай, 1979. — 440 с.