Boletus betulicola, Білий гриб березовий
Синоніми
- Boletus edulis var. betulicola Vassilkov, 1948
Опис
Шапка діаметром 5 – 20 см, м’ясиста, спочатку напівсферична, пізніше випукло-розпростерта, подушковидно-розпростерта, плоско-розпростерта. Поверхня шапки спочатку опушена, пізніше гладка, слабко зморшкувата, матова, в вологу погоду слизька, блискуча, сірувато-коричнева, сірувато-горіхово-коричнева, в місцях дотику кольору не змінює.
Гіменофор трубчастий. Пори дрібні, округлі, спочатку білуваті, сіруваті, з віком жовто-зелені, жовто-оливкові.
Споровий порошок жовтувато-оливковий.
Ніжка висотою 5 – 20 см, діаметром 2 – 7 см, спочатку бульбовидна, пізніше булавовидна, розширена до основи, поздовжньо-зморшкувата, щільна, м’ясиста, суцільна, біла, сірувата, сірувато-коричнювата, охряного, світло-коричнева.
М’якоть м’ясиста, щільна, біла, на зрізі кольору не змінює, з приємним запахом та смаком.
Їстівний гриб 1 категорії, з добрими смаковими якостями. Використовується вареним, смаженим, сушеним, маринованим.
Середовище і розповсюдження
Росте з початку червня до кінця вересня, в листяних та змішаних з березою лісах, поодинці та групами, утворює мікоризу з березами.
Схожі види
Білий гриб сосновий (Boletus pinophilus), має темно-коричневу, з пурпуровим відтінком поверхню шапки, росте в соснових лісах.
Білий гриб березовий (Boletus edulis), має жовтувато-коричневу поверхню шапки, росте в дубових та ялинових лісах.
Білий гриб сітчастий (Boletus reticulatus), має сіро-коричневу поверхню шапки, та характерний сітчастий візерунок на поверхні ніжки, росте в дубових лісах.
Боровик бронзовий (Boletus aereus), має темно-шоколадно-коричневу з бронзовим відтінком поверхню шапки, та ніжку з сітчастою поверхнею та бронзовим відтінком, росте в дубових лісах.