Bolbitius reticulatus

Bolbitius reticulatus Больбітій сітчастий
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Больбітієві (Bolbitiaceae)
Рід: Больбітій (Bolbitius)
Повна назва: Bolbitius reticulatus (Pers.) Ricken, 1915

Неїстівний

    Синоніми і застарілі назви

  • Galera reticulata (Pers.) P. Kumm., 1871
  • Pluteolus reticulatus (Pers.) Gillet, 1876
  • Pluteus phlebophorus var. reticulatus (Pers.) Cooke, 1886
  • Pluteolus aleuriatus var. reticulatus (Pers.) J.E. Lange, 1938
  • Pluteolus aleuriatus (Fr.) P. Karst., 1879
  • Bolbitius aleuriatus (Fr.) Singer, 1951

    Опис   

Шапка діаметром 2 – 4 см, спочатку напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, іноді з слабо вираженим бугорком посередині. Поверхня шапки в центрі гладенька, до середини радіусу радіально-складчаста, зморшкувато-жилкувата, слизиста, блідо-сірувато-фіолетова, фіолетово-коричнева, біля краю світліша, блідо-фіолетова, білувата, з фіолетовим або коричнюватим відтінком.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, випуклі, вільні, спочатку білуваті, кремові, пізніше коричнювато-оранжеві, оранжево-коричневі, з світлішим, білуватим краєм, з віком ропливаються.

Споровий порошок світло-іржаво-коричневий. Спори (8,5) 9-11 (13) * 5-6 мкм, видовжено-яйцевидної або еліпсовидної форми, з порою проростання, медово-жовті.

Ніжка висотою  2 – 6 см, діаметром 0,1 – 0,3 см, циліндрична, іноді злегка звужена до вершини, біля основи булавовидно потовщена, порожниста, покрита борошнистим або пластівчасто-борошнистим нальотом, спочатку біла, пізніше сірувато-біла.

М’якоть тонка, ламка, білувата, з фіолетовим відтінком, в ніжці білувата без фіолетового відтінку, без вираженого запаху.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте в листяних та змішаних лісах, в лісових насадженнях та парках, на гнилій деревині дерев листяних порід, поодинці та групами.

Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу, в Лівобережному Злаковому Степу, в Карпатах.


    Різновиди

  • Bolbitius reticulatus var. aleuriatus (Fr.) Bon, 1990

Відмінності: Шапка діаметром 1 – 3 см, блідо-коричнева, в центрі зморшкувато-жилкувата, коричнева, біля країв з віком вицвітає до білуватої з коричневим відтінком.

Зустрічається на Лівобережному Поліссі.


     Література

  • Придюк М.П. (2013). Нові та рідкісні для України види родини Bolbitiaceae.  Роди Bolbitius Fr. та Pholiotina Fayod. Чорноморськ бот. ж., 9 (3):  – с. 368 – 370
  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 420
Bolbitius reticulatus1 Bolbitius reticulatus2 Bolbitius reticulatus3