Battarrea phalloides
Синоніми і застарілі назви
- Lycoperdon phalloides Dicks., 1785
Опис
Плодові тіла спочатку підземні, округлої, яйцевидної або широкоовальної форми, білі, брудно-білі, при дозріванні у вигляді ніжки з головкою, в якій міститься глеба, висотою 17 – 47 см.
Екзоперидій (зовнішня оболонка), товстий, при дозріванні руйнується і зникає, іноді залишаючи шматки прикріпленими до ендоперидію, та залишок біля основи ніжки, у вигляді великою вольви діаметром 5 -8 см, висотою 11 – 15 см.
Ендоперидій (внутрішня оболонка) гладенький, білуватий, при дозріванні розривається горизонтально пополам, верхня половина зникає, нижня залишається.
Головка діаметром 3 – 10 см, диференційована, приплюснуто-округлої форми, знизу сильно увігнута.
Ніжка висотою 15 – 45 см, діаметром 1,2 – 4 см, циліндрична, вгорі та біля основи звужена, з великою, двошаровою, твердою чашовидною або обернено-конусовидною вольвою, порожниста, дерев’яниста, покрита численними, видовженими, вузькими, спочатку брудно-білими, пізніше жовтуватими, коричнюватими лусками.
Глеба (спороносний шар) камерна, темно-коричнева, при дозріванні порошиста. Гіменіальний шар розташований на стінках камер.
Споровий порошок охряно-бурий. Спори 4,8-7,2 мкм, округлої, іноді злегка кутастої форми, з дрібнобородавчастою поверхнею, коричневі. Капіліцій безбарвний, нитчастий, внаслідок зміни вологості повітря та повітряних потоків здійснює рухи, тим самим забезпечуючи розкидання спорів.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з березня до травня, та з вересня до листопада, в степах та напівпустелях, на піщаних та глинистих ґрунтах, невеликими групами.
Рідкісний, реліктовий вид, представник крейдяного періоду. Зустрічається в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Правобережному Злаково-Лучному Степу, в Правобережному та Лівобережному Злаковому Степу.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 492 – 493