Armillaria mellea, Опеньок звичайний, Опеньок осінній

Armillaria_mellea_10 Опеньок звичайний
(Опеньок осінній) 
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Фізілакрієві (Physalacriaceae)
Рід: Арміларія (Armillaria)
Повна назва: Armillaria mellea (Vahl) P. Kumm., 1871

Їстівний, 3 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Armillariella mellea (Vahl) P. Karst., 1881
  • Omphalia mellea (Vahl) Quél., 1886
  • Lepiota mellea (Vahl) J.E. Lange, 1915
  • Clitocybe mellea (Vahl) Ricken, 1915
  • Armillaria cerasi Velen., 1920
  • Armillariella montagnei Singer, 1956

    Опис   

Шапка діаметром 2 – 8 (12) см, спочатку напівсферична або випукла, з підігнутим краєм, з ватоподібним плівчастим покривалом, яке повністю закриває пластинки, пізніше випукло-розпростерта, майже плоско-розпростерта, з бугорком посередині, з тонким, рівним, опушеним краєм. Поверхня шапки жовтувато-кремова, бурувато-жовтувата, темно-бура, жовтувато-сірувато-коричнювата, рудувато-коричнювата, жовтувато-кремова, іноді з оливковим або червонуватим відтінками, покрита світлими, білуватими, жовтуватими, жовтими або темними лусочками, густішими та темнішими в центрі, з пластівчастими залишками загального покривала на краях. Забарвлення шапки залежить від породи деревини, на якій росте гриб.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі або середньої густоти, тонкі, прирослі, іноді злегка спускаються на ніжку, спочатку білуваті, пізніше світло-кремові, брудно-рожеві, охряні.

Споровий порошок кремовий, жовтуватий або білуватий. Спори 8-10 * 5-7 мкм, еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, безбарвні, неамілоїдні.

Ніжка висотою 5 – 12 (20) см, діаметром 0,4 -0,8 (1,5) см, циліндрична або злегка потовщена до основи, рівна або зігнута, суцільна, в зрілих екземплярів з порожниною, з швидко зникаючим кільцем, волокниста, того ж кольору, що й поверхня шапки або світліша, пластівчасто-луската, з віком майже гола, біля основи темно-бура, чорнувата, з повстистим або густо-волосистим опушенням. Кільце білувате, швидко зникаюче.

М’якоть м’ясиста, щільна, біла або білувата, з приємним грибним (характерним опеньковим) запахом.

Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 30-ти хвилинного відварювання (2-ох разового по 15 хвилин, відвар злити), вареним, смаженим, маринованим, соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з вересня до листопада, в листяних, хвойних та змішаних лісах, на лісових вирубах, в садах та парках, на пеньках та біля них, на коріннях дерев, на трухлявій деревині, біля стовбурів живих дерев, в траві, групами, великими групами, часто.

Розповсюджений по всій території України.



    Галерея

Armillaria_mellea_11 Armillaria_mellea_12 Armillaria_mellea_13
Armillaria_mellea_14 Armillaria_mellea_15 Armillaria_mellea_17
Armillaria_mellea_18 Armillaria_mellea_19 Armillaria_mellea_20
Armillaria_mellea_21 Armillaria_mellea_22 Armillaria_mellea_23
Armillaria_mellea_24 Armillaria_mellea_25 Armillaria_mellea_26

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 288 – 289