Cyclocybe cylindracea
Синоніми і застарілі назви
- Agrocybe cylindracea (DC.) Maire, 1937
- Pholiota cylindracea (DC.) Gillet, 1876
- Togaria cylindracea (DC.) Romagn., 1937
- Pholiota mollicorium (Cooke & Massee) Sacc., 1891
- Agaricus cylindraceus DC., 1815
- Pholiota capistrata (Cooke) Sacc., 1887
Опис
Шапка діаметром 5 – 10 (15) см, спочатку напівсферична, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, з ледь помітним бугорком посередині. Поверхня шапки гола, гладка, шовковиста, іноді потріскана та злегка складчаста, спочатку біла, пізніше жовто-руда, світло-коричнева, з віком іноді темно-коричнева, з світлим, білуватим краєм, іноді з залишками покривала на краю.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, широкі, тонкі, спочатку білуваті, пізніше коричневі, коричнево-чорнуваті.
Споровий порошок глинисто-коричневий або брудно-темно-коричневий. Спори 9-11 * 5-7 мкм, видовжено-яйцевидної форми.
Ніжка висотою 8 – 15 см, діаметром 1 – 3 см, циліндрична, іноді звужена до основи, суцільна, з кільцем, волокниста, шовковиста, гола або злегка пластівчаста, вище кільця опушена, біла, охряна, біля основи світло-охряна. Кільце широке, пластівчасте, біле, з віком коричневе, стійке, розташоване в верхній частині ніжки.
М’якоть м’яка, біла, білувато-бурувата, в основі ніжки жовтувато-коричнювата, приємна на смак, та з приємним винним запахом.
Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, а також соленим та сушеним.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до кінця листопада, на стовбурах живих дерев листяних порід, переважно на тополях, рідше на вербах, березах, фруктових деревах, на кущах бузини, групами, великими групами.
Зустрічається в Лівобережному Лісостепу.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 326